Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BALKAN KIYAFETLERİ DEFİLESİ YAPILDI
BALKAN KIYAFETLERİ DEFİLESİ YAPILDI
Balkan Göçmenleri buluşmasında birbirinden renkli kıyafetlerden oluşan defile yapıldı. “Bir Kofer Bir Sandık” organizasyonunda Ünlü Modacı Müesser Kurt’un 6 aylık bir çalışmayla hazırladığı Balkan Kıyafetleri defilesine yoğun ilgi gösterildi
26 Ekim 2017, 17:56
 
Balkan Göçmenleri 22 Ekim’de Sirkeci Garı’nda buluştu. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan “Bir Kofer Bir Sandık” organizasyonunda Ünlü Modacı Müesser Kurt’un 6 aylık bir çalışmayla hazırladığı Balkan Kıyafetleri defilesine yoğun ilgi gösterildi.
 
2008’den bu yana Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin her yıl düzenlediği ve büyük Balkan Göçünü anlatan “Bir Kofer, Bir Sandık” etkinliğinde bu yıl Modacı Müesser Kurt’un hazırladığı ve koreografisini Asil Çağıl’ın yaptığı Balkan Kıyafetleri defilesi ile yöresel kıyafetler tanıtıldı.
 
image
 
Hem geleneksel Balkan kıyafetlerinin günümüz modasıyla yorumlandığı, hem de yöresel giysilerin yer aldığı defile, 22 Ekim Pazar günü Sirkeci Garı’nda düzenlenen Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında gerçekleştirildi. Balkan ülkelerinin yöresel kıyafetlerinden oluşan 30 parçalık defile Balkan rüzgarı estirdi.
 
Bu defile için 6 aydır hazırlandığını belirten Modacı Müesser Kurt, “Hem eski yöresel kıyafetlerin orijinalleri, hem de günümüz yorumunu kattığım kıyafetler Bir Kofer Bir Sandık etkinliği kapsamında moda dünyasının beğenisine sunuldu. 
 
image
 
Bu kıyafetler çok değerli. Kadife, ipek, şifon ve saten kumaşlar kullanılarak; sırma, nakış, kasnak işi, iğne oyası gibi çok ciddi zaman ve emek harcanan işlerle tamamlandı. Her bir kıyafet en az 6 parçadan oluşuyor ve her parça için ayrı bir el emeği harcanıyor. Bu defileyle amacım Balkan kültürünü yaşatmak, bu kültürün öğelerini dünyaya duyurmak. Balkan coğrafyasında böyle bir defile yapılmadı. Bu konuda öncü olmak, diğer meslektaşlarımla birlikte bu alanda çalışmalar yapmak veya onların da bu konuya eğilmesine vesilede bulunmak en büyük arzum.
 
image
 
Defilede  Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Asya Öztürk, Müge İskender,  Yasemin Yeniay, Jenya  Krivenko,  Olga Fabi, Marina Federenko, Victoria İdil Taşpınar, Rabia Hazır ve Yeliz Barman gibi modeller podyuma çıktı. Halkın müziklere alkışlarla eşlik ettiği bu güzel defilede, Balkan  ülkelerinin  yöresel  kıyafetlerinden  oluşan  30  parçalık koleksiyon tanıtıldı.  
 
Bir ilk niteliği taşıyan bu defilenin Balkan göçmenlerinin büyük buluşması ‘Bir Kofer Bir Sandık’ etkinliğinde gerçekleşmesi benim için ayrıca büyük bir mutluluk” dedi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR