Güzel ülkemiz için yazıyoruz - SUUDİ ARABİSTAN MODA HAFTASI YAPACAK Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/diger-haberler-1/32177/suudi-arabistan-moda-haftasi-yapacak

 

SUUDİ ARABİSTAN MODA HAFTASI YAPACAK
SUUDİ ARABİSTAN MODA HAFTASI YAPACAK
Suudi Arabistan, ülkede gerçekleşen hızlı değişikliklerin son örneği olan ilk moda haftasını Mart ayında gerçekleştirecek.
23 Şubat 2018, 18:13
 
 
İlk moda haftası başkent Riyad’da 26-31 Mart arasında, gerçekleştirilecek.
 
Aynı zamanda Arap Moda Konseyi’nin Onursal Başkanı Prenses Noura Bint Faisal Al Saud, British Fashion Council’in Başkanı Caroline Rush ile birlikte gerçekleştirdiği toplantıda Londra organizasyonu ile bir iş ortaklığı da duyuracaklarını belirtti.
 
Dubai 10 kez podyum sezonuna ev sahipliği yaptı ancak bölgenin en büyük Arap ekonomisine sahip Suudi Arabistan ilk kez tam donanımlı bir podyum sezonu ortaya koyacak.
 
 
 
Tanıtıma Roberto Cavalli takımı ile gelen Prenses Noura yaptığı açıklamada bu etkinliğin ülkeleri için olağanüstü bir değişiklik olduğunu ifade etti. Vizyonlarının Suudi moda perakende sektörünü küresel ve bölgesel bir adrese dönüştürmek olduğunun altını çizen prenses Suudi Arabistan’ın yalnızca bir ekonomik güç olarak değil kültürel ve kreatif merkez olduğunu da göstermek istediklerini dile getirdi.
 
Açıklamada aynı zamanda BFC ile bir moda haftasını düzenlemek ve İngiliz tasarımcıları Suudi pazarına çekmek için resmi bir ortaklık kurduklarını da ifade edildi.
 
Rush açıklamasında fikirlerinin modadan Arap uluslarını bir araya getirmek ve bölgeyi uluslararası ticarete açmak için faydalanmak üzerine kurulu olduğunu belirtti.
 
Sezon Zaha Hadid tarafından tasarlanan Apex Center’da gerçekleştirilecek. Harvey Nichols Riyad mağazasında özel defileler düzenlemeyi planlıyor ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Diriyah’ın eski başkenti gibi tarihi alanlara geziler ile davetlilere yerel zanaatkarlar ve müzeler de tanıtılacak.
 
Defile düzenleyecek tasarımcılar Arap yetenekler ile Batı’dan, Roberto Cavalli’nin de aralarında olmasının beklendiği ünlü isimleri içerecek.
 
Arap Moda Konseyi Suudi Arabistan Ülke Direktörü Layla Issa Abuzaid nüfuslarının %70’inin 30 yaş olduğunu ve modanın genç nesil için olağanüstü şirketler ve iş olanaklarının önünü açacağına inandıklarını belirtti.
 
Konseyin kurucusu ve başkanı Jacob Abrian ise BFC’nin genç yetenekleri başarılı tasarımcılara dönüştürmek için olağanüstü bir ilham kaynağı olduğunu belirtti ve bu adımın Arap Moda Haftası’nı yeni bir düzeye taşıyacağının altını çizerek, İngiliz tasarımcıların Arap tasarımcılarla birlikte defileye çıkmasını dört gözle beklediklerini açıkladı. Arap dünyasının 22 ülkeden oluştuğunu Belirten Abrian hepsinin aynı dili konuştuğunu, aynı kültüre sahip olduğunu ve herkesin aynı müzikleri dinlediğini söyledi.