Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI BÜYÜLEDİ
KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI BÜYÜLEDİ
Bu yıl 13.gerçekleştirilen Kumaş Tasarım Yarışması ünlü moda tasarımcısı Hakan Akkaya'nın gün yüzüne çıkmamış tasarım kumaşlardan hazırladığı tasarımlarla gerçekleşen defilede ayakta alkışlandı.Defilenin sürprizi 2 ampute modelin defilede sunum yapmasıydı.
22 Kasım 2018, 20:11
 
 
Kumaşın Oscarları’ sahiplerini buldu
 
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin destekleriyle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği bünyesinde tekstil sektöründe tasarım, inovasyon ve katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen ‘13.Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’ ödülleri sahiplerini buldu.
 
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin destekleriyle, ‘İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’ tarafından bu sene 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’nda genç tasarımcılar yarıştı.
 
image
 
13. İTHİB. İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’nın önceki akşam gerçekleşen final defilesinde sosyal sorumluluk mesajı verildi! 
 
11 finalistin kumaşları ünlü modacı Hakan Akkaya tarafından tasarlanarak, aralarında Çağla Şikel ve Özge Ulusoy'un da bulunduğu 52 manken tarafından podyuma taşındı. Defilenin sürprizi ise gecenin sonunda Hakan Akkaya ile birlikte podyuma çıkan ampute modeller Muhammed Eymen Şahin ve Hatice Tunç yaptı. Akkaya; “Onlarla aynı podyumda olmak benim için büyük onur. Bu iki cesur yüreği önümüzdeki aylarda yapacağım New York defilesinde  tüm dünyanın tanıması için podyuma çıkaracağım' dedi.
 
Yarışmanın ödül törenine katılan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Güçlü ekonominin lokomotifi ihracat. İhracatın gözbebeği de tekstil sektörü. Ülkemizin ekonomisini büyümesi anlamında katma değerli ürünlere ihtiyacımız var. Tasarım yarışmaları için çok ciddi teşvik veriyoruz. Tasarımda desteklediğimiz yaklaşık 500 firma var. Toplamda 143 öğrencinin de yurt dışında eğitimlerini destekliyoruz. Bu yarışmada ödül alan gençlerin yurtdışında eğitimlerini de biz karşılayacağız.” dedi.
 
image
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İlkini başlattığımız Kumaş Tasarım Yarışması’nın bugün 13’üncüsü yapılıyor. Geldiğimiz noktada aldığımız yol gerçekten çok büyük. Türkiye olarak gideceğimiz yolu biliyoruz ve bu yolda çok mesafe kaydettik. Katma değerli ürünlerle değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu ülkenin geleceği tasarımda, Ar-Ge’de, inovasyonda. Ülkemizin bunu yapacak alt yapısı, kadroları, üniversiteleri ve gençleri var. Ülkemizin hedeflerini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan ihracatçılarız. İhracat bu ülkenin geleceği.” dedi.
 
image
 
13.Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’nın açılış konuşmasını yapan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz ise, “Sektörümüz için Ar-Ge, tasarım ve inovasyon büyük önem taşıyor. Tasarımın gücü de ancak ve ancak eğitimli insan kaynağı ile ölçülür. Ürünlerde katma değeri, sadece sahip olduğunuz yeni makinalar değil, eğitimli insan kaynağı da yaratır. Sektörümüz tasarımı tüketen değil, üreten bir sektör konumunda. Bugün Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir katma değerle ihracat gerçekleştiriyoruz bunu da markalaşmaya, tasarıma ve tasarımcıya verdiğimiz önemle elde ediyoruz. Cari fazla veren bir sektör olarak ülke ekonomimize çok ciddi bir katkı sağlıyoruz” dedi.
 
image
 
Dünya’nın en büyük beşinci kumaş tedarikçisi olduklarını vurgulayan Öksüz, “Dünya’nın en büyük beşinci, Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci kumaş tedarikçisi olan sektörümüz, aynı zamanda AB’deki en büyük rakibimiz Çin’in yaklaşık 2 katı birim fiyatla AB’ye ihracat gerçekleştiriyor. Tasarımcılarımızın ve tasarım gücümüzün bu başarıdaki payı çok yüksek. İTHİB olarak gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmaları ile Türkiye’nin küresel rekabet gücüne güç katmakta kararlıyız. Bu amaç doğrultusunda yaratıcı, genç ve dinamik moda tasarımcılarını sektörümüze kazandırmak amacıyla, 13 yıldır aralıksız İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. Uluslararası alanda gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmamız, İtalya, Almanya, ABD, Filistin, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere 10’dan fazla ülkeden yaklaşık 60 yabancı başvuru aldı. Bu da sektörümüzün dünya genelinde gördüğü büyük ilginin ve yarışmamızın uluslararası bilinirliğinin en açık kanıtı.” diye konuştu.
 
image
 
Yarışmanın kazananları 
 
Tekstil sektöründe katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen dünyanın dört bir yanından gelen tasarımların jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada Aslı Filinta, Berrin Zorlu, Beyza Uyanoğlu, Buket Özkalfalar Barut, Canan Hancıoğlu, Fatih Bilici, Feryal Gülman, Fırat Neziroğlu, Gizem Esendemir, Gülben Ergen, Gözde Sarar, İvana Sert, Nihat Odabaşı, Ruken Mızraklı, Sedef Çalarkan, Sema Güral Sürmeli, Sinem Kınran Parlak, Siren Ertan, Sitare Kalyoncuoğlu, Süleyman Orakçıoğlu, Yalçın Ayaydın, Yıldırım Mayruk, Zekeriya Tanrıverdi gibi isimler jüri üyeliği yaptı. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında 11 finalist arasından birinci İpek Aslanboy, ikinci Ayşe Durmaz üçüncü Hümeyra Yılmaz oldu. Yarışmanın birincisi 60 bin TL, ikincisi 30 bin TL, üçüncüsü 15 bin TL ve yurt dışı eğitim ödülünün sahibi oldu. Ayrıca yarışmanın finalistlerine tasarımlarına katkıda bulunmak amacıyla dikiş makinesi de hediye edildi.
 
Şeffaf Gazete.com

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR