Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DERİ MODASININ PARLAYAN YILDIZLARI
DERİ MODASININ PARLAYAN YILDIZLARI
Yurtiçi ve yurtdışında Türk derisinin marka algısını güçlendirmek için faaliyetlerini sürdüren İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları (İDMİB) genç deri tasarımcılarına yönelik düzenlediği Deri Tasarım Yarışması şahane bir final ile sonuçlandı.
18 Kasım 2019, 18:32
 
Türk deri sektörüne yeni tasarımcıların kazandırılması amacıyla İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) bünyesinde, Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 5. Detay Deri ve Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nın kazananları ödüllendirildi.
 
image
 
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), Türk deri sektörünün yaratıcı gücünün yükselmesi, özgün tasarımlar yaratma ve satma isteklerinin güçlendirilmesi, yetenekli gençlerimizin sektöre hızla kazandırılması ve özgün tasarımların teşvik edilmesi amacı ile bu yıl beşinci defa Deri Tasarım Yarışması düzenledi.
 
image
 
Deri sektöründe katma değerli ihracatı daha da artırmak için yapılan 5. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması Raffle İstanbul'da seçkin bir jüri grubu ile gerçekleşti.
 
image
 
 
Jüri Başkanlığını Güven Karaca'nın yaptığı ödül gecesinde Demet Sabancı Çetindoğan, Feryal Gülman, Lemi Tolunay, Safa Şahin, Sedef Orman, Ruken Mızraklı, Derin Mermerci, Güneri Cıvaoğlu, Ertuğrul Özkök, Hakan Yıldırım, Özgür Masur, Özlem Kaya, Burak Çelet,  Mert Aslan, Zeynep Üner, Ceylan Atınç, Yasemin Öğün, Seçkin Pirim, Burak Sanuk ve Tanju Tamer Geçgören gibi isimler jüri üyeliği yaptı.
 
image
 
Deri Konfeksiyon Kategorisinden 6 yarışmacı, Saraciye Kategorisinden 6 yarışmacı finalde yarıştı. 
 
DERİ KONFEKSİYON FİNALİSTLERİ
 
AYŞENUR KANAK 
 
BURCU GÜNEŞ
 
MERVE KARALİ
 
MERYEM BALIKÇI ÖZÖĞÜR
 
SELİN CEVAHİR
 
TUĞÇE DEMİR
 
image
 
SARACİYE FİNALİSTLERİ
 
GÖRKEM SEVER SAYGAN
 
MERTCAN ÖZTEKİN
 
BATUHAN DOĞAN
 
BERİL SAYIN
 
BURCU ÖZDEN ERGENE
 
ÇİLER SEVİNGEN
 
                  image
                  
TİM BAŞKANI GÜLLE GENÇLERE DESTEK VERDİ
 
Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak, ihracatta sürdürülebilir kalkınmayı katma değer ile yakalayabilmek adına tasarım yarışmalarına her zaman önem verdiklerini dile getiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Deri ve deri mamulleri sektörümüz, katma değeri en yüksek olan sektörlerimizden biri olarak senelerdir öne çıkıyor.  Şu an ihracatımızın kilogram değeri 1,2 dolar olurken,  deri sektörümüzde bu rakam 11 dolara yaklaşmış durumda. Yani sektörümüzde tasarım var, hayat var.” dedi.
 
image
 
DAHA YÜKSEK KATMA DEĞERLİ İHRACATA İHTİYAÇ VAR
 
Yarışmanın ev sahipliğini yapan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, gerçekleştirdikleri tasarım yarışmalarıyla sektöre çok değerli tasarımcılar kazandıklarını ve kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
image
 
İDMİB olarak öncelikli amaçlarının deri sektörünün tasarım gücünü ve katma değerini arttırmak olduğunu aktaran Şenocak, “Genç yeteneklerimizi de sektöre kazandırmak istiyoruz. Çünkü ülke olarak daha yüksek katma değerle ihracat yapmaya ihtiyacımız var.  Dünyada güncel akımları sektörümüze tanıtmak için trend seminerleri düzenliyoruz. 
 
image
 
1 yıl ayakkabı, 1 yıl konfeksiyon ve saraciye olmak üzere her yıl tasarım yarışmaları organize ediyoruz.
 
Yarışmalarımız her geçen yıl daha çok kişiye ulaşıyor. Finalistlerimizi çok önemli ödüller ile buluşturuyoruz. Çünkü biz ihracatta nitelikli insan kaynağının ve tasarımın gücüne inanıyoruz.” dedi.
 
Deri ve deri mamulleri sektörünün bugün Türkiye’de ihracatta en yüksek katma değerli dördüncü sektör konumunda olduğunu belirten Şenocak, “Türkiye’nin kg başına ihracat birim fiyatı 1,2 dolar seviyesindeyken, deri ve deri mamulleri sektöründe 10,3 dolar, saraciye sektöründe 15 dolar, deri ve kürk konfeksiyonda ise 130 dolar seviyelerindeyiz. Bu rakamlar güzel ama daha çok çalışmak zorundayız. Türkiye olarak deri ve kürk konfeksiyon ile saraciye sektörlerimizde ihracat birim fiyatımız neredeyse Avrupa Birliğinin ortalamasını yakalamış durumda. Ülkeler özelinde de baktığımızda kat etmemiz gereken çok yol var.” diye konuştu.
 
image
 
2 kategoride 6 ödül sahibini buldu
 
Tasarımcıların deri konfeksiyon ve saraciye kategorilerinde yarıştığı 5. Detay Deri ve Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nda başarılı tasarımcılar ödüllendirildi. Deri Konfeksiyon kategorisinde ilk üçe giren sırasıyla Merve Karali, Selin Cevahir, Meryem Balıkçı Özöğür, saraciye kategorisinde ise ilk üçe giren sırasıyla Beril Sayın, Çiler Sevingen, Burcu Özden Ergene’ye eğitim ve para ödülü verilecek. Yarışmanın dereceye girenleri bakanlığın tercihi ile yurt dışı eğitim ile ödüllendirilecek.
 
image
 
RAISA & VANESSA Kreatif direktörlüğünde gerçekleşen yarışmanın sunum bölümünün koreografisi Uğurhan Akdeniz tarafından hazırlandı.
 
Fotoğraflar : Mehmet Ali Yurdaer
 
Şeffaf Gazete.com

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SORUN SİSTEMDE Mİ? KÜLTÜRDE Mİ? Emre Alkin
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR