Güzel ülkemiz için yazıyoruz - SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK MAYO DEFİLESİ Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/diger-haberler-1/41887/suudi-arabistanda-ilk-mayo-defilesi

 

SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK MAYO DEFİLESİ
SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK MAYO DEFİLESİ
Suudi Arabistan, tarihinde bir ilk gerçekleşti. Geçtiğimiz cuma günü Ummahat Adası’nda bulunan St. Regis Hotel kompleksinde mayo defilesi düzenlendi. 10 yıldan daha kısa bir süre önce kadınların vücudu kaplayan abaya bornoz giymesinin zorunlu olduğu şeriat ülkesinde çığır açan bir olay olarak gündem oldu.
25 Mayıs 2024, 17:05
 
Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan son dönemde büyük bir değişime tanıklık ederken, Prens Selman tarafından oluşturulan 2030 vizyonu ülkede bundan birkaç yıl öncesinde hayal dahi edilemeyecek gelişmeler hayata geçmeye devam ediyor.
 
Geçtiğimiz aylardaki güzellik yarışması açılımından sonra Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde ülkenin ilk mayo defilesine ev sahipliği yaparak, bu kayda değer kültürel değişime bir halka daha ekledi.
image
Modellerin çoğu omuzlarını açıkta bırakan mayolar sergilerken, bazılarının göbeği kısmen açıktaydı. Bu birkaç yıl önce toplum içinde sergilenmesi dahi düşünülemeyecek görüntülerdi.
 
Defile Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz tatil beldesi Ummahat Adası’nda düzenlenen Kızıldeniz Moda Haftası sırasında Faslı tasarımcı Yasmina Qanzal’ın tasarımlarıyla Regis Red Sea Resort’ta yapıldı.
image
Basına konuşan Yasmina Qanzal, “Bu ülkenin çok muhafazakâr olduğu doğru ama biz Arap dünyasını temsil eden şık mayolar sergilemeye çalıştık. Buraya geldiğimizde Suudi Arabistan’da bir mayo defilesinin tarihi bir an olduğunu anladık, çünkü böyle bir etkinlik ilk kez düzenleniyor” dedi.
 
Moda haftası, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından denetlenen Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 sosyal ve ekonomik reform programının merkezinde yer alan mega projelerden biri olan Red Sea Global’ın bir parçası. Fikir babası ise GAP, Gucci ve Swarovski gibi markalarda yöneticilik yapmış, dünyada modaya yön veren 500 isim arasında seçilen Burak Çakmak isimli bir Türk olduğu öğrenildi..image
 
Çakmak, 2021 yılında Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulan Moda Komisyonu’nun icra kurulu başkanlığını yürütüyor. Çakmak, Londra’daki Parsons Moda Tasarım Okulu’nda moda dekanı olarak beş yıl görev yaptıktan sonra Moda Komisyonu’ndaki görevine başlamış.
 
Suudi devlet haber ajansı SPA’nın ‘Kültürel ve ekonomik bir dönüm noktası’ olarak tanımladığı defile için, “Suudi modasının uluslararası forumlardaki varlığını ortaya koyuyor ve krallık modasını küresel olarak moda endüstrisinin çeşitli sektörlerinde önemli bir katkı sağlayıcı olarak konumlandırmayı amaçlıyor” yorumu yapıldı. Son defilenin, Suudi toplumunun kamusal ve profesyonel alanlarında kadınların artan varlığını ve etkisini vurgulayarak bu çabaları örneklemekte olduğu belirtildi.image
 
‘KADINLARIN ARTAN VARLIĞI VE ETKİSİ’
Moda Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Burak Çakmak da ajansa verdiği demeçte defilenin amacının kültürel alışverişi teşvik eden ve yaratıcılığı kutlayan bir platform yaratmak olduğunu ifade etti. Kültürel etkinliğin, komisyonun krallıkta moda endüstrisini ileriye götürme konusundaki kararlılığını vurguladığını da sözlerine ekledi.
 
Moda Komisyonu’nun strateji ve planlarının yerel yeteneklerin yetiştirilmesi ve küresel moda sahnesine entegre edilmesi etrafında döndüğünü belirten Çakmak, bunun Suudi Vizyonu 2030’un krallığın kültürel dokusunu zenginleştirme hedefleriyle uyumlu olduğunu söyledi.
 
Çakmak, komisyonun yerel ekonomik ufukları da genişleten bu hedeflere ayak uydurmaya istekli olduğunu, kültürün ulusal, hayati bir rol oynadığını ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunduğunu vurguladı. 
 
Suudi Arbistan Moda Komisyonu tarafından geçen yıl yayınlanan bir rapora göre ülkede moda endüstrisi 2022'de 12,5 milyar dolar, yani ulusal GSYİH'nın yüzde 1,4'ünü oluşturuyor ve 230.000 kişiyi istihdam ediyor.
 
DEFİLE YAPILAN ADA MARRİOTT’A TAHSİS EDİLDİ
Suudi Arabistan, ülkenin ilk özel ada tesisini Kızıldeniz’deki Al Wajh Lagünü’nde bulunan Ummahat Adası’nda Marriott ailesinin bir parçası olan St. Regis Hotels & Resorts’a tahsis etti. Maldivler’i andıran tesis su üzerinde mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan ve iç mekanları Kristina Zanic Consultants tarafından hazırlanan geceliği 2 bin dolarlık 90 villadan oluşuyor. Tesisin konukları özel adaya yeni açılan Kızıldeniz Uluslararası Havaalanı’ndan kiraladıkları tekne ya da deniz uçağıyla ulaşabiliyor. Tesis yüzde 100 güneş enerjisi kullanıyor.