Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TORUNLAR EKSİK DENETLENMİŞ
TORUNLAR EKSİK DENETLENMİŞ
İstanbul Mecidiyeköy’de 10 işçinin hayatını kaybettiği Torunlar GYO’ya ait Torun Center’da asansör sorumlusu işçi Emrah Acar, iki aydır asansörün arızalı olduğunu ve ‘switch’ denen durdurma mekanizmasının çalışmadığını söyledi.
2 Mart 2017, 13:16
 
 
Torunlar faciasına ilişkin 2.5 yıl sonra yargıç karşısına çıkan TOKİ yetkilisi Temel Emrah Bıyıkoğlu inşaatı durdurduğunu iddia etti.
 
Yargıcın kaç defa durdurduğunu sorması üzerine, önce “Durdurmuşuzdur”, ardından da “durdurmadık” şeklinde cevap verdi. İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center’da 6 Eylül 2014’te meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinde TOKİ yetkilileri ilk defa hakim karşısına çıktı.
 
Mahkemede ifade veren TOKİ görevlileri yaptıkları denetimlerde kimi eksiklikleri rapor haline getirerek kayıt altına almadıklarını, sözlü olarak bildirdiklerini dile getirdi. Eksiklerin kayıt altına alınmaması, aynı eksiğin tekrarı halinde verilebilecek inşaatı durdurma cezasının önüne geçerken, ifadelerde risk analiz raporunun da istenmediği ortaya çıktı. İşçi ailelerinin avukatları, kamu kurumunun eksikleri kayıt altına almamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
 
Bıyıkoğlu , işveren konumunda olan TOKİ’nin iş cinayetinden de sorumlu olduğunu söyledi.
 
Sanıklardan TOKİ Uygulama Başkanı Niyazi Özdemir Özdemir, işçilerin 24 saat çalışmasına ilişkin kendilerinin bir talebinin olmadığını, ilgili kurumlar, Şişli Belediyesi görüşü ve İstanbul Valiliği tarafından bu iznin verildiğini söyledi. TOKİ’de Uzman inşaat mühendisi olarak çalışan sanık Temel Emrah Bıyıkoğlu da inşaatı durdurduğunu söyledi. Israrlı sorular karşısında durdurmadığını kabul etti. 
 
Torun Center’da asansör sorumlusu olarak çalışan işçi: İki aydır asansörü sağa sola çarptırarak durduruyorduk
 
image
 
 
Emrah Acar, “Hıdır’ı da acil stop düğmesine basması için uyarmıştım. Sanırım basamamış. Gerçi bassa bile yine durmamış olabilir. İki aydır asansörün durmasını sağlayan mekanizmanın çalışmadığını yetkililere söyledim. Dinlenilseydi bu facia yaşanmazdı” diye konuştu.
 
Asansörün çalışma sistemini de anlatan Acar şunları aktardı: “Asansör raylı sistemle çalışıyordu. 37 katlı binanın 31’inci katına geldiğinde asansörün otomatik olarak fren sistemiyle durması gerekiyordu. Ancak iki aydır ‘switch’ denilen durdurma mekanizması çalışmadığı için asansör raydan çıkıp 32. kata fırlamış. 32. katta bulunan tahtayı parçaladıktan sonra da hızla eksi 4’e çakılmış…
 
image
 
Davanın sanıklarından Ali Seydi Karaoğlu’nun avukatları da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Torunlar ana davası ile fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu ifade ederek, dosyanın ana dava ile birleştirilmesini talep etti.
 
Dosyanın Torunlar ana davası ile birleştirilmesi talebinin ise yetkili mahkeme ile görüşülmesine karar vererek, duruşmayı 22 Haziran’a erteledi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR