Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKM İÇİN YIKIM ÇALIŞMASI BAŞLADI
AKM İÇİN YIKIM ÇALIŞMASI BAŞLADI
Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, çalışma kapsamında binadaki kırık camları sökerken, iş makineleri de beton zemini kazmaya başladı.
13 Şubat 2018, 16:07
 
Yeni proje için daha evvel yıkımına mart ayında başlanacağı belirtilen Atatürk Kültür Merkezi'nde çalışmalar başladı.
 
 Yıllardır yıkımı gündemde olan AKM'de yıkım işlemleri başladı. AKM'ye ilk kazma vurulurken, çalışmaların hızlandığı, işçilerin camları kırmaya başladığı görüldü
 
Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, çalışma kapsamında binadaki kırık camları sökerken, iş makineleri de beton zemini kazmaya başladı.
 
Binanın dışından duyulan sesler, çalışmalarda kaynak makinesinin de kullanıldığını ortaya koydu. Birçok camı kırılan ve yıkılma tehlikesi olduğu için bazı noktalarından demir çubuklarla desteklenerek güçlendirilen bina 2007 yılında kapatılmıştı.
 
image
 
1946 yılında temeli atılan ancak ödenek yetersizliğinden tam 10 yıl inşaatına başlanamayan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun 1956 tarihli projesiyle 1969 yılında açıldı. Ancak 1 yıl sonra yaşanan yangın nedeniyle 1977 yılına kadar faaliyetlere kapatıldı. Bu tarihten sonra 2008 yılına kadar sayısız sanat etkinliğine ev sahipliği yapan AKM bu kez depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yeniden kapılarını kapattı. Yaklaşık 90 milyon liraya güçlendirme ihalesi yapıldıysa da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin statik açıdan güçlendirme yapılamayacağı yönündeki raporu üzerine tamirat çalışmaları durduruldu.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR