Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ NE ZAMAN PARLAR ?
GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ NE ZAMAN PARLAR ?
Ev alma hayali kuranlar için yeni kampanyalar tanıtılsa da, konut alıcıları için farklı dinamikler söz konusu. Konut kredisi faizlerinin yüksekliği, amortisman sürelerinin uzaması, prim oranlarının düşük seviyelerde olması konutu, yatırım konusunda bir nebze geriye düşürmüş gibi gözüküyor.
8 Ocak 2019, 20:58
 
 
Türk halkının konuta ilgisi devam etse de amortisman süreleri ve konut kredi faizi gibi etkenler alıcı önünüdeki en büyük engel olarak göze çarpıyor.
 
Bir dönemin gözde yatırım aracı konut, bugünlerde eski günlerini mumla arıyor. Ev alma hayali kuranlar için yeni kampanyalar tanıtılsa da, konut alıcıları için farklı dinamikler söz konusu. Konut kredisi faizlerinin yüksekliği, amortisman sürelerinin uzaması, prim oranlarının düşük seviyelerde olması konutu, yatırım konusunda bir nebze geriye düşürmüş gibi gözüküyor. Ortalama 250 bin liralık konut kredisi için bugünün banka faiz oranlarıyla 5 bin liranın üzerinde taksit ödenmesi gerekiyor. Üstelik 120 ay boyunca, yani 10 yıl…
 
Döviz kuru yabancı için avantaj
 
Bu noktada konut alıcıları, satın alma yoluna gitmektense kiralama tercihini öne alıyor. Döviz kurunda doların 5 ile 5 buçuk seviyelerinde seyretmesi, euronun ise 6 lira seviyelerine oturması yabancı yatırımcılar için önemli bir alternatif olarak gözüküyor. Ancak onlarda tercih konusunda biraz temkinli ilerliyor.
 
image
 
Risk analizi ve satış prensipleri
 
İstanbul'da yapımı devam eden yüzlerce konut projesi var ancak bu projelerin bir planı da olmalı. Konutta bugün itibariyle yapımcı firmaların daha dikkatlice risk analizi yapmak gerekiyor. Küçülen bir pazarda satış prensiplerini güncellemek, belki de 4.0 devrimini yapmak daha etkileyici sonuçlar ortaya çıkaracaktır.
 
Talep çok, satış az
 
Türkiye'de konuta talep devam ediyor ancak neredeyse sadece talep aşamasında kalıyor. Yüksek taksit bedelleri, faizler, devletin sunduğu avantajların önüne geçiyor. Öyle projeler var ki, primi yapmasını bir kenara koyalım fiyatları daha da geriye gidiyor.
 
Nakit parası olan avnatajlı
 
Nakit para ile ev almak isteyen konut yatırımcıları, önemli indirim seçeneğini de açıkçası elinde bulunduruyor. Esenyurt-Beylikdüzü aksında yapımı duran ya da çok zor şartlar altında devam eden onlarca proje var. Zaten bu bölgedeki sıkıntının asıl sebebi dar alana yüzlerce markalı konut projesinin sıkıştırılması. Dönemsel bazda gelen talepler, bölgedeki uygun fiyat avantajıyla birlikte bir çığ gibi büyüdü. Ancak bu talep yaklaşık olarak 3 yıl öncede kaldı. Binlerce konut mağduruyla bu bölgede karşılaşmak mümkün. Konut sektöründeki hızlı büyüme, bugün içinde bulunduğumuz yavaşlama dönemini getirdi.
 
Yeni dönemde konut sektöründe bankaların konut kredisi noktasındaki tavrı, en belirleyici etken olacak.
 
Uğurcan TOKAY

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MUSTAFA CENGİZ GERÇEĞİ - Ferhan Tezcan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR