Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜNLÜ KÖŞK SATIŞA ÇIKTI
ÜNLÜ KÖŞK SATIŞA ÇIKTI
Kadıköy Caddebostan'da bulunan, tarihi Ragıp Paşa Köşkü diğer adıyla "Perili Köşk" olarak ta bilinen bina icradan satışa çıkarıldı...
14 Şubat 2020, 14:03
 
 
Kadıköy'de 'Perili Köşk' olarak bilinen tarihi bina alacaklı bankaların icra takibi üzerine satışa çıkarıldı.
 
Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Alınan bilgiye göre, mülk sahibi hakkında başlatılan icra takibi sebebiyle satışa çıkarılan Caddebostan'daki tarihi Ragıp Paşa Köşküne ilişkin İstanbul Anadolu Adliyesinin 5. ve 10. icra müdürlüklerinin kıymet takdir çalışmaları devam ediyor.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da köşke, değerli konut vergisi kapsamında 234 milyon TL değer biçti.
 
Tarihi köşk, 114 yaşında
 
Caddebostan'da Cemil Topuzlu Caddesi'nde bulunan köşk, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in mabeyincisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı'nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund'a 1906 yılında yaptırıldı.image
 
Kadıköy'ün simgeleri arasında yer alan 27 dönüm bahçe içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü'nün tavanları, eritilerek elde edilen altın varaklarla süslenmiş.
 
Kırk bin altına mal olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün deniz tarafında, bir kule mevcut. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina bulunuyor. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılırken yerine apartmanlar yapıldı.
 
Ragıp Paşa, 1920'de bu köşkte vefat etti. Köşk daha sonra farklı kişilerin mülkiyetine geçti.
 
Yıllardır bakımsız bir halde bırakıldığı için eski görkeminden eser kalmadığı görülen tarihi Ragıp Paşa Köşkü, yeni alıcısıyla eski ihtişamlı günlerine kavuşması planlanıyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SENİ SEVMİYORUM -Kenan Başaran
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR