Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KLASİK EMLAKÇILIĞIN SONU GELİYOR MU?
KLASİK EMLAKÇILIĞIN SONU GELİYOR MU?
Türkiye’de klasik emlakçılığın biteceği, batılı ülkelerde olduğu gibi emlak satış-pazarlama sektörünün bütünüyle profesyonellerin yapabileceği bir iş yapma biçimine dönüşecek.
24 Ağustos 2020, 08:30
 
Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlak sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin taşıması gereken şartlar açıklandı ve yetki belgesi şartı getirildi.
 
Bu kapsamda uygulamanın hayata geçmesiyle emlakçılık sektörü yeni bir tanımlamayla iş yapmaya başlayacak ve ekonomistlerin ağırlığı hissettireceği bir sektör olacak. Kayıt dışı çalışanların devre dışı kalacağı sektörde, devletin vergi toplama potansiyeli yükselecek.
 
Türkiye’de klasik emlakçılığın biteceği, batılı ülkelerde olduğu gibi emlak satış-pazarlama sektörünün bütünüyle profesyonellerin yapabileceği bir iş yapma biçimine dönüşeceğinden bahseden ekonomist Prof Dr Ahmet Yılmaz, şu analizde bulundu:
 
Gayrimenkul, finansmanın en önemli değişim araçları arasında yer alan ve bu iş bütünüyle konusunda uzman belgeli kişiler tarafından yapılması gereken önemli bir ticari danışmanlık faaliyeti arasında yer alıyor. Batılı ülkelerde gayrimenkul danışmanlığı en itibarlı meslekler arasında bulunuyor. Türkiye’de de bu sektör kanunlar nezdinden belirli bir disiplin altına alınması sektör açısından çok değerli bir başlangıça sahip olacak. Tüketiciler, ihtiyaçlarına uygun gayrimenkulü edinmek için sadece yetki belgeli danışmanlarla çalışıp, kanunlar nezdine, ekonomik ve sosyal yönden avantajlı konumda bulunacak.
 
‘Müşteriniz varsa getirin, yetki ve sözleşme yapmıyoruz’ açıklamalarının artık hiçbir geçerliliği kalmayacak. Çünkü; Gayrimenkul danışmanları, satış yetkisi olmadan gayrimenkulle ilgili, yer gösterme, ilan yayınlama, pazarlama yapma, kaparo alma, müşteri getirme, kontrat hazırlama gibi hiçbir emlak faaliyetince bulunamayacağı için, mutlaka satış yetkisi vermeleri gerekiyor.
 
image
 
Yeni dönemin en çok öne çıkan konuları arasında Gayrimenkul PR modeli olacak.
 
İlanı girip, brandayı asıp müşterinin aramasını bekleme dönemi etki altına alınacak, alternatif pazarlama araçlarının işlem yapma hacmi, klasik yöntemlere oranla en az 16 kat artacak. Dolayısıyla, mülk sahipleri ve inşaat firmaları, gayrimenkullerini en hızlı ve en değerli bir şekilde satmak istiyorlarsa, batılı ülkelerde uygulanan Gayrimenkul PR modelini seçebiliyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ALAÇATI MAFYAYA TESLİM OLMUŞ! Savaş Özbey
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 İRAN HALKININ SÜRGÜNDEKİ UMUDU ''EBADİ''

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR