Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FAİZSİZ EV KARMAŞASINA NEŞTER VURULACAK
FAİZSİZ EV KARMAŞASINA NEŞTER VURULACAK
Altın günü' mantığı ile çalışıp üyelerini faizsiz-peşinatsız ev, araba sahibi yapmayı vadeden, üye sayıları yüz binlerle ifade edilmeye başlanan şirketlerin Çiftlikbank örneğindeki gibi saadet zincirine dönmesini önlemek için harekete geçildi.
7 Şubat 2021, 19:27
 
 
Türkiye'nin faizsiz ev sistemi gerçeğinde yaşanabilecek mağduriyetler ve toplanan paraların başka yerlerde kullanımının önüne geçmek için yasal düzenleme geliyor.
 
Halen mantar gibi türeyen  başında yada sonunda EVİM olan 900 e yakın şirketin faizsiz ev sistemi ile satış yaptığı Türkiye'de yıllardır denetimsiz olan bu alana yasal düzenleme ile el atılacak.
 
Faizsiz ev sistemindeki şirketlerin saadet zincirine benzer bir yapıya dönüşme endişesi yaşandığı belirtiliyor. 
 
‘Faizsiz-peşinatsız ev-otomobil satış şirketlerinin ‘FPK’ sayısının son dönemlerde hızla artması ve bu şirketlere yönelik şikâyetlerin çoğalması üzerine çalışma başlatıldı. Şirketlerin amacı dışında çalışmaması ve para yatırılanların mağdur edilmemesi için, finans alt yapısı oluşturulması için taslak hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda sürdürülen çalışmaların yakın zamanda yasa teklifi olarak TBMM’nin gündemine getirileceği öğrenildi. Çalışmalara, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da katılıyor.
 
Bu konuda yapılan çalışmalar, iktidar partisinde yapılan toplantılarda da değerlendirildi. Sistemin düzgün işlemesi için neler yapılması gerektiği, saadet zinciri gibi vatandaşın mağdur edecek yapılara dönüşme olasılığı dile getirildi. Toplantılarda, bu şirketlerin sayısının 857’ye ulaştığı, bazılarının bin, bazı şirketlerin ise 100 bin üyesinin bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Bu yapı içerisinde kendi yaptığı konutları pazarlayan ve komisyon alan şirketlerin bulunduğu da aktarıldı.
 
image
 
SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
 
Toplantılarda yapılan değerlendirmelerde, “Şirketler grupları bir araya getiriyor. Burada, ‘her ay 1 milyon lira değerinde 10 kişiye ev alacağız’ deniliyor. Para toplanıyor ve belirtilen sayıda ev veya araba alınıyor. Şirketlerin illerde büroları var. Yani Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteriyorlar. Herkes katkısıyla verilen sürede, bir kişiyi konut sahibi yapıyor, amaç sırayla herkesin vaadini gerçekleştirmek” dediler. Ancak son dönemlerde bu tür şirketlerin kontrolsüz şekilde çoğaldığı, toplanan paraların amaç dışında kullanıldığı, bankada faizde değerlendirildiği, sistemden çıkmak isteyenlere zorluk çıkarıldığı, aracı komisyonu olarak alınan bedellerin çok yüksek olduğu ve paranın iadesi söz konusu olduğunda yüksek kesintiler yapıldığına ilişkin şikâyetler gelmeye başladı. Mağduriyetin artması ve toplu iflasların yaşanmaması için yeni kurallar getiriliyor.
 
YASAL DÜZENLEME
 
Buna göre, yapılacak düzenlemeyle şirketlere zorunlu yasal şartlar getirilecek. Toplanan paralar, toplanma amacı dışında kullanılamayacak. Şirket, başka alanlardaki faaliyetlerine bu paraları aktaramayacak. Bankalardan faiz elde etmek için kullanmayacak. Şirketlerin böyle bir faaliyete girebilmesi için 50 milyon liralık sermaye güvencesi sağlanacak. Şirketlere, aracılık ettikleri eşya ya da evler ile ilgili bildirim zorunluluğu getirilecek. Finansal sistem, yasal altyapıya kavuşturulacak.
 
BAKAN ELVAN: ADIM ATACAĞIZ
 
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçen kasım ayında, FPK sistemi ile ev-araba satışıyla ilgili çalışma başlattıklarını belirterek, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp bakanlığımızla paylaşılmasını istedik. Sektörü disipline etme adına bir çalışma yapılıyor. Teknik düzeyde bitirme aşamasına gelindi. Böyle bir kanun teklifi verilmesi hususunda adım atacağız” demişti.
 
‘ART NİYETLİ YAPILAR ZARAR VERMESİN’
 
Sektörün regülasyonunu desteklediklerini ifade eden Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, “Yasal altyapı olmaması nedeniyle bazı yapılar bu sisteme zarar verebiliyor. Yıllardan bu yana bu işi yapan şirketler olarak vatandaşın mağdur edilmemesini önemsiyoruz. Art niyetli yapıların sektöre zarar vermemesi için yasal düzenleme yapılmasını destekledik. Bu konuda yapılan çalışmalardan haberdarız ve sektörde yıllardan beri çalışanlar olarak, gerekli düzenlemelerini yapılması bekliyoruz. Çalışmaların son aşamaya geldiğini biliyoruz” dedi.
 
Basına yansıyan bazı vakalar işaret fişeği olarak algılanmalı.
 
Son aylarda istismarlar ve şikayetler oluştu ,Çiftlik Bank gibi nükseden sorunlar yaşanmaması için bu devlet bu defa düzenlemenin bir an önce yasalaşması için adım atmakta geç kalmamaya kararlı.
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 FİYATLAR NEDEN ARTTI ? Yalçın Doğan
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS & CYPRUS 5 '' Kıbrıs'da 2 İranlı kız ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR