Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANKARA'NIN ÜNLÜ SİTESİNDE KAOS!
ANKARA'NIN ÜNLÜ SİTESİNDE KAOS!
Ankara'da iş ve siyaset dünyasının önde gelen çok sayıda ismine ev sahipliği yapan Angora Sitesi sakinleri, haksız bir icra takibiyle karşı karşıya kaldı. 172 daire için anlaştıkları firma iddialarına göre, ev sahiplerini alacaklı iken borçlu durumuna düşürdü. O borç ödenmeyince firma icra takibi başlattı.
29 Mart 2021, 16:49
 
 
Ankara'nın popüler konut projelerinden olan Angora Sitesi sakinleri, site içindeki boş arsa için bir inşaat firmasıyla anlaştı. Arsada payı bulunan kooperatif yönetimi ve maliklerden oluşan icra kurulu, arsaya 172 dairenin yapımı için Ekim 2017'de sözleşme imzaladı. Hemen ardından temel atıldı. Sözleşmeye göre, 24 ay sonunda yani Kasım 2019'da evlerin tamamı teslim edilmiş olacaktı. İddiaya göre müteahhit firma sözleşmedeki tarihe uymadı.
 
Gecikmeli de olsa evler teslim edilmeye başlanırken, yine hak sahiplerinin iddiasına göre, sözleşmede belirtilen malzeme kalitesine uyulmadı.
 
Hak sahipleri, 172 daire için toplam 84 milyon 150 bin lira ödedi. Ancak müteahhit firma, kur farkı gerekçesiyle 35.4 milyon lira daha talep etti. Ödeme yapmayınca icra takibi başlattı.
 
Site sakinlerinin avukatı İsmail Kılıç, ilamsız icra takibi başlatıldığını belirterek, kat maliklerinin itirazıyla takibin durdurulduğunu belirtti. Kılıç, "Binaların içine girdiğiniz zaman aslında kat maliklerinin borçlu olmadığı alacaklı olduğu ortaya çıkıyor. Sözleşme imzalandıktan sonra birtakım zeyilnamelerde yüklenici firma lehine sözleşme deforme edilmiş. Kat malikleri ödedikleri paraların nerelere gittiğini merak ediyor, ortaya konulmasını istiyorlar. İşin savcılık boyutu da olacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde bir işlem yapmayı düşünüyoruz. Halihazırda icra sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz, gerekli adımları atacağız" ifadelerini kullandı.
 
image
 
SİTE SAKİNLERİ TEPKİLİ
 
Site sakinlerinden İbrahim Taşdemir, müteahhit firmanın kendilerinden talep ettiği 35,4 milyon liranın haksız olduğunu belirterek, icra takibi başlatılmasına da tepki gösterdi. "Hukuk ve ticaret etiğine aykırı biçimde, 300'den fazla aile birbiriyle bağlantılıymış gibi, her biri diğerinin borcundan sorumlu olacak şekilde icraya verildi" dedi. Müteahhit firmanın gecikme ve sözleşmeye aykırı malzeme kullanımından ötürü cezai şart talep etmeleri gerekirken borçlu durumuna düşürüldüklerini belirtti.
 
Bir başka site sakini Mehmet Günaçan da ana sözleşmeye göre, icraya gitmeden önce arabulucu aşaması olduğunu; ancak firmanın usulsüz şekilde icra takibi başlattığını öne sürdü. Bazı konutların el değiştirdiğini, eski sahiplerinin dahi icra takibi ile muhatap olduğunu belirtti. Evlerin malzeme ve işçiliğinden de şikayet eden Günaçan, "Borçlu değil, alacaklıyız" dedi.
 
FİRMA: KUR FARKINI İSTEDİK
 
Firma yetkilileri ise haksız olan bir ödeme talep etmediklerini savundu. Yapılan açıklamada, "kur farkından kaynaklı alacağımızı istedik, geri dönüş olmadı. Şimdi herkes mahkemede elindekileri ortaya koyacak, adalet yerini bulacak" denildi. Taraflar konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı..

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 OSMANLI ELALEME SATTI - Yılmaz Özdil
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 EV- OFİS HAYATIN YÜKSELEN GERÇEĞİ OLDU
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR