Güzel ülkemiz için yazıyoruz - SİNPAŞ MARMARİS'TE YASAK TANIMIYOR Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/diger-haberler-2/41928/sinpas-marmariste-yasak-tanimiyor

 

SİNPAŞ MARMARİS'TE YASAK TANIMIYOR
SİNPAŞ MARMARİS'TE YASAK TANIMIYOR
Sinpaş'ın 'Türkiye'nin ilk iyi yaşam konseptli termal devre mülk projesi' diyerek pazarladığı Marmaris Kızılkum'daki Kızılbük Projesi'nin bulunduğu cennet gibi koya ve projenin sebep olduğu korkunç tahribat. Marmaris belediye zabıtaları ' Sinpaş Kızılbük inşaatı yasağa rağmen çalışmalara devam ediyor ' haberleri ve şikayetler üzerine Sinpaş inşaatına belediye başkanı Acar Ünlü ile baskın denetimde bulundu.
30 Mayıs 2024, 12:40

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, inşaat yasağına rağmen yasağa ve tepkilere aldırmadan doğa ve çevre katliamı gibi yapılan çalışmaların devam ettiğine yönelik çıkan haberler üzerine Sinpaş inşaatına baskın denetimde bulundu.image

Başkan Ünlü, Acar zabıta ekiplerinin 7/24 bölgede kalacağını da söyledi. Sinpaş İnşaat yetkilileri ile görüşen Başkan Ünlü, “Şu an itibariyle inşaat faaliyeti bitti.'' dedi.

Başkan Ünlü, zabıta ekiplerinin 7/24 bölgede kalacağını da söyledi. İnşaat yetkilileri ile görüşen Başkan Ünlü, “Şu an itibariyle inşaat faaliyeti bitti. Arkadaşlar gerekli işlemleri yapacak, inşaat duracak! Bu son uyarımızdır” diye konuştu.
 
İNŞAAT YASAĞINA RAĞMEN SİNPAŞ HUKUKSUZCA DEVAM EDİYOR
Bölgede 15 Mayıs'ta inşaat yasağı başlamıştı. İnşaat çalışmalarının sürmesi üzerine geçtiğimiz hafta Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi bölgede protesto gösterisi yapmıştı. 
 
image
 
Belediye başkanı Acar Ünlü Sinpaş’a: ‘Bu yaptığınız suç!’ dedi.
Marmaris Kent Konseyi’nin aktardığına göre inşaat sahasında beton dökülüyor, demir atılıyor, kaplama yapılıyor ve çeşitli inşaat faaliyetleri kesintisiz devam ediyordu. Belediye başkanı ve ekipler, her katta inşaat çalışmalarını tespit etti ve tüm faaliyetler kameralarla kayıt altına alındı.
 
Zabıta ekipleri, inşaat alanında bulunan yüzlerce personeli tahliye etti. Belediye Başkanı Acar Ünlü, yetkililere bu faaliyetlerin yasadışı olduğunu ve inşaatın derhal durdurulması gerektiğini belirtti. Başkan Ünlü, “Bu yaptığınız suç, bir daha bizi buraya getirttirmeyin. İnşaatı derhal durdurun ve boşaltın” diyerek alandan ayrıldı. Belediye başkanının bu uyarısından sonra, fen işleri müdürü, zabıta müdürü ve zabıta ekipleri alanda kaldı ve Marmaris’ten ek zabıta desteği istendi.image
 
Marmaris Kent Konseyi, Belediye Başkanı Acar Ünlü’ye görevini layığıyla yerine getirdiği için teşekkür etti ve kent doğasını korumaya devam edeceklerini belirtti. Konsey, Sinpaş’ın faaliyetlerini yakından takip etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.
 
Sinpaş Kızılbük davasında daha önce ne olmuştu?
Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş’ın Kızılbük Koyu‘ndaki otel ve devremülk projesine karşı uzun süredir mücadele ediyor. Bu süreçte, doğa savunucuları tarafından yapılan birçok şikayet ve dava girişimine rağmen, şirketin faaliyetleri durdurulamadı.
 
Sinpaş’ın inşaat yasağına ve mahkeme kararlarına uymadığı, milli parkta dinamit kullandığı, tapulu arazisi dışına çıkarak milli park alanını talan ettiği ve halkın milli parka girişini engellediği suçlamalarıyla ilgili olarak doğa savunucuları tarafından yapılan birçok şikayet, savcılıklara iletildi. Ancak bu şikayetler, bugüne kadar dava dosyasına dönüşmedi. Aksine, Sinpaş’ın kendileri hakkında açtığı davalarla karşı karşıya kaldılar.image
 
‣ Marmaris’te Sinpaş davası: ‘Asla boyun eğmedik, eğmeyeceğiz’
‣ Sinpaş-Kızılbük Oteli inşaatında ‘tuhaf işler’!
‣ ‘Bakanlık, Marmaris’te milli parka beton santrali yapan Sinpaş’ı neden koruyor?’
Sinpaş, 15 Mayıs’ta yürürlüğe giren inşaat yasağına rağmen gece yarısı çalışmalarını sürdürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, turistik bölgelerde inşaat faaliyetlerinin otel rezervasyonlarını iptal ettirmesi ve çevre kirliliğine yol açması nedeniyle 15 Mayıs’tan 15 Ekim’e kadar inşaat yasağı getirmişti. Ancak, Marmaris Kent Konseyi üyeleri, 16 Mayıs’ta inşaat alanında çalışmaların devam ettiğini tespit etti ve 18 Mayıs’ta bir protesto eylemi düzenledi.
 
Sinpaş’ın ruhsat almadan başlattığı otel inşaatına karşı bölge halkının açtığı birçok dava bulunuyor. 2009 yılında iflas eden eski sahibinden araziyi alan Sinpaş Holding, 2010 yılında 1400 lüks konut yapımı için başvuruda bulunmuştu. Belediyenin bu talebi reddetmesinin ardından, 2021 yılında Muğla Valiliği tarafından alanda Kızılbük Wellness Resort inşaatı için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. 2023’ün başında Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin bu kararın iptali yönündeki kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı.image
 
 Sinpaş’ın ‘sürmüyor’ dediği inşaat kaçak olarak sürüyor
‣ Marmaris’te ‘Yettin gari Sinpaş’ buluşması: Milli Park girişine polis barikatı
‣ Sinpaş’a hukuk işlemiyor: Yaşanacak bir Marmaris kalmayacak
Projeye dair ruhsatların iptali için Marmaris Kent Konseyi ve Muğla Çevre ve Ekoloji Politikaları Derneği ile birlikte bölge halkı tarafından açılan iki ayrı dava devam ediyor. ÇED olumlu kararıyla ilgili açılan dava ise İdare Mahkemesi’nde reddedilmesinin ardından Danıştay’a taşındı.