Güzel ülkemiz için yazıyoruz - KÖYEVİ - YAZLIK VERGİSİ GELİYOR Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/diger-haberler-2/41929/koyevi--yazlik-vergisi-geliyor

 

KÖYEVİ - YAZLIK VERGİSİ GELİYOR
KÖYEVİ - YAZLIK VERGİSİ GELİYOR
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde ‘vergi reformu’ adı altında yürütülen çalışmaların en kritik maddelerinden birini 1’den daha fazla konutu olanlara getirilecek yeni vergiler oluşturuluyor. Önümüzdeki Haziran ayının ilk haftasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilmesi düşünülen taslak düzenlemeyle, Emlak Vergisi oranlarında ilk kez sayıya göre değişikliğe gidilmesi planlanıyor.
30 Mayıs 2024, 17:40
 
İktidarın hazırladığı yeni vergi reform paketinde 2 ve daha fazla konutu olanlara yüklü miktarda Emlak Vergisi ve tapu harcı getirilmesine yönelik maddelerin bulunması köyünde evi, kıyıda yazlığı olan milyonlarca vatandaşta büyük endişeye yol açtı.
 
Katlamalı verginin konutun değerine göre ya da ‘köy evi’ ‘yazlık’ gibi sınıflara ayrılarak kapsam dışında bırakılmaması halinde milyonlarca vatandaş çoğu zaman kullanmadığı gayrimenkulleri için yüklü miktarlarda vergi ödeme durumuyla karşı karşıya kalacak.
 
BABADAN KALMA KÖY EVİ
 
Milyonlarca vatandaşın köylerde babadan, atadan kalma evleri tapu kaydında üzerlerinde görünüyor. Bu ev ve gayrimenkullerin büyük bölümü ise varislerin hisselerinde yer alıyor.
 
Köy evlerinin dışında yazlık olarak kullanılan evler de tapu kayıtlarında bulunuyor. Köy evleri ile yazlıkların ‘ikinci ev’ olarak değerlendirilmesi halinde milyonlarca vatandaş yeni vergilerle karşılaşacak.