Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR UYARIDA ÇİN'DEN GELDİ
BİR UYARIDA ÇİN'DEN GELDİ
Çin, ABD'nin Suriye operasyonuyla ilgili olarak şu an için en acil görevin Suriye'deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek olduğunu belirterek, ilgili tarafları Suriye'de zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaya çağırdı.
7 Nisan 2017, 21:11
 
Suriye'nin İdlib'deki kimyasal katliamının ardından Amerika'nın bu sabah Akdeniz'deki destroyerlerinden Tomahawk füzeleriyle Suriye üssünü vurmasının ardıdan Amerika ile Rusya arasında da kriz patlak vermişti. 
 
Çin Dışişleri'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çin'in taraflara politik uzlaşıya bağlı kalmaları çağrısında bulunduğu belirtildi.
 
"Suriye'de durumun daha da kötüye gitmesinden kaçınılmalı" denilen açıklama, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Florida'da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Suriye hava üssüne düzenlediği operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hua Chunying, "Suriye'de düzenlenen kimyasal silah saldırısını kınıyoruz. Birleşmiş Milletler'in ilgili kuruluşlarının Suriye'de kimyasal silahların kullanılıp kullanılmadığına dair bağımsız ve kapsamlı soruşturma yapmasını destekliyor, tarihi sınavlardan geçebilen ve gerçeklere uygun bir sonuca varılmasını istiyoruz. ABD'nin operasyonuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu an için en acil görev Suriye'deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek ve zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaktır."

Sözcü, bir gazetecinin ABD tarafının Suriye operasyonunun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yapılan bir uyarı niteliği taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorununa yönelik tutumu değişmedi. Sorunun diyalog ve barışçı yollarla çözülmesinin tüm tarafların çıkarlarına uygun olduğunu düşünüyoruz. Çin, ilgili taraflarla beraber Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış ve istikrarın korunması için çaba göstermeye devam edecektir."

 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR