Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR UYARIDA ÇİN'DEN GELDİ
BİR UYARIDA ÇİN'DEN GELDİ
Çin, ABD'nin Suriye operasyonuyla ilgili olarak şu an için en acil görevin Suriye'deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek olduğunu belirterek, ilgili tarafları Suriye'de zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaya çağırdı.
7 Nisan 2017, 21:11
 
Suriye'nin İdlib'deki kimyasal katliamının ardından Amerika'nın bu sabah Akdeniz'deki destroyerlerinden Tomahawk füzeleriyle Suriye üssünü vurmasının ardıdan Amerika ile Rusya arasında da kriz patlak vermişti. 
 
Çin Dışişleri'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çin'in taraflara politik uzlaşıya bağlı kalmaları çağrısında bulunduğu belirtildi.
 
"Suriye'de durumun daha da kötüye gitmesinden kaçınılmalı" denilen açıklama, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Florida'da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Suriye hava üssüne düzenlediği operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hua Chunying, "Suriye'de düzenlenen kimyasal silah saldırısını kınıyoruz. Birleşmiş Milletler'in ilgili kuruluşlarının Suriye'de kimyasal silahların kullanılıp kullanılmadığına dair bağımsız ve kapsamlı soruşturma yapmasını destekliyor, tarihi sınavlardan geçebilen ve gerçeklere uygun bir sonuca varılmasını istiyoruz. ABD'nin operasyonuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu an için en acil görev Suriye'deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek ve zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaktır."

Sözcü, bir gazetecinin ABD tarafının Suriye operasyonunun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yapılan bir uyarı niteliği taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Çin'in Kore Yarımadası nükleer sorununa yönelik tutumu değişmedi. Sorunun diyalog ve barışçı yollarla çözülmesinin tüm tarafların çıkarlarına uygun olduğunu düşünüyoruz. Çin, ilgili taraflarla beraber Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış ve istikrarın korunması için çaba göstermeye devam edecektir."

 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 UÇAK DÜŞTÜ -Yılmaz Özdil
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 SUUDİ ARABİSTAN KULVAR DEĞİŞTİRİYOR
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 MİLLİ VE YERLİ, BEKA, DİRİLİŞ VE ÇIKIŞ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 HUKUKU, GUGUK EDEN KİM?
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 NİJERYALI CİNAYETİNİN SORUMLUSU KİM ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR