Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALMAN ORDUSUNDA DENETİM
ALMAN ORDUSUNDA DENETİM
Almanya'daki Askeri İstihbarat Servisi'nin (MAD) federal ordudaki 275 vakayı 'aşırı sağcılık içeren suç' şüphesiyle incelediği bildirildi.
9 Nisan 2017, 20:52
 
 
Federal Alman hükümetinin verdiği bilgilere göre, Askerî İstihbarat Servisi (MAD) federal ordudaki 275 vakayı aşırı sağcılık içeren suç şüphesiyle inceliyor. Funke Medya Grubu'na bağlı gazetelerin Savunma Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı haberde, bunlardan 143'ünün  2016'ya, 53'ünün ise bu yıla ait olduğu belirtildi.
 
Deutsche Welle Türkçe'nin haberinde Alman Meclisi'nin Federal Ordu Sorumlusu Hans-Peter Bartels geçen yıl aşırı sağcılık, Yahudi ve yabancı düşmanlığına ilişkin 63 vaka bulunduğu kaydedildi.
 
'HİTLER SELAMI' ÇOĞUNLUKTA 
 
Almanya Savunma Bakanlığı'nın soru önergesine verdiği yanıtta, bu vakaların 11'inin işten çıkarma ile sonuçlandığı, diğer vakalarda ise ilgili askerlerin para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Bu suçların çoğunluğunun 'Hitler selamı' gibi propaganda içerikli olduğu, ancak bazı vakalarda askerlerin internet üzerinden ırkçı açıklamalar yaptığının görüldüğü kaydedildi.
 
Bir vakada ise bir askerin bir mülteciye Hristiyan veya Müslüman olup olmadığını sorduktan sonra saldırdığı ifade edildi. Haberde, bu askerlerden bazılarının hâlâ ateşli silahlara ulaşabilme imkanına sahip olduğuna dikkat çekildi.
 
image
 
Alman Meclisi'nin Federal Ordu Sorumlusu Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bartels, Funke Medya Grubu'na yaptığı açıklamada, aşırı sağcılığın ordunun titizlikle incelemesi ve araştırması gereken bir konu olduğunu dile getirdi.
 
Bartels, aşırı sağcı eğilimlere ilişkin vakalarda genelde komutanların hızla harekete geçtiği ve gereken tepkiyi verdiğine işaret etti. Bartels, "Bu çok önemli, zira bu tür vakalara göz yumulamaz" şeklinde konuştu.
 
'HİTLER HAYRANLARI ORDUDAN UZAKLAŞTIRILMALI'
 
Sol Parti Federal Meclis Grubu İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke ise Federal Ordu'nun aşırı sağcılara yönelik tutumunu 'çok sorunlu' olarak nitelendirdi. Jelpke, "Hitler hayranı olarak kendini ortaya koyanların Federal Ordu'dan uzaklaştırılması" gerektiğini söyledi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 DEVLET CİDDİYETİ İÇTE VE DIŞTA SARSILIRKEN
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KKTC SEÇİMLERİNDEN ALDIĞIM MESAJ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR