Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı.
11 Ekim 2017, 19:51
 
Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, kuzey Irak’ta referandumun düzenlenmesiyle görevli komisyonun başkanı ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı aldı.
Karara gerekçe olarak da, referandumun anayasaya aykırı olması gösterildi.
 
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı. Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, Irak’ın federal düzeyde en yüksek mahkemesi.
 
Bağlayıcılığı olmayan referandumda Iraklı Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık yönünde oy kullandı. Kürt liderler referandum sonucunun, bu yönde diyalog başlatmasını beklediklerini açıklamıştı. Bağdat yönetimiyse referandumu sert biçimde reddetti.
 
Irak hükümeti referandumun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolundaki havaalanlarına yönelik uçuş yasağı kararı aldı. Bununla birlikte komşu ülkeler Türkiye ve İran da bölgesel yönetime ekonomik ambargo uygulama ve sınırları petrol ve diğer ürünlerin geçişine kapatma uyarısında bulundular.
 
Erbil ve Bağdat arasında uzun bir süredir petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kuzey Irak’taki bazı kentlerin yönetimi hakkı konusunda sorunlar bulunuyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR