Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı.
11 Ekim 2017, 19:51
 
Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, kuzey Irak’ta referandumun düzenlenmesiyle görevli komisyonun başkanı ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı aldı.
Karara gerekçe olarak da, referandumun anayasaya aykırı olması gösterildi.
 
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı. Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, Irak’ın federal düzeyde en yüksek mahkemesi.
 
Bağlayıcılığı olmayan referandumda Iraklı Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık yönünde oy kullandı. Kürt liderler referandum sonucunun, bu yönde diyalog başlatmasını beklediklerini açıklamıştı. Bağdat yönetimiyse referandumu sert biçimde reddetti.
 
Irak hükümeti referandumun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolundaki havaalanlarına yönelik uçuş yasağı kararı aldı. Bununla birlikte komşu ülkeler Türkiye ve İran da bölgesel yönetime ekonomik ambargo uygulama ve sınırları petrol ve diğer ürünlerin geçişine kapatma uyarısında bulundular.
 
Erbil ve Bağdat arasında uzun bir süredir petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kuzey Irak’taki bazı kentlerin yönetimi hakkı konusunda sorunlar bulunuyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 ORTAK DEVLET VE RUMLAR
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 OLİGARŞİ, DEMOKRASİ, HUKUK DEVLETİ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 DİJİTAL DÖNÜŞÜM
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BÜYÜKELÇİ'DEN BURUK VEDA - Murat Yetgin
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR