Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
BARZANİ'Yİ SIKIŞTIRAN TUTUKLAMA KARARI
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı.
11 Ekim 2017, 19:51
 
Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, kuzey Irak’ta referandumun düzenlenmesiyle görevli komisyonun başkanı ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı aldı.
Karara gerekçe olarak da, referandumun anayasaya aykırı olması gösterildi.
 
Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı. Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, Irak’ın federal düzeyde en yüksek mahkemesi.
 
Bağlayıcılığı olmayan referandumda Iraklı Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık yönünde oy kullandı. Kürt liderler referandum sonucunun, bu yönde diyalog başlatmasını beklediklerini açıklamıştı. Bağdat yönetimiyse referandumu sert biçimde reddetti.
 
Irak hükümeti referandumun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolundaki havaalanlarına yönelik uçuş yasağı kararı aldı. Bununla birlikte komşu ülkeler Türkiye ve İran da bölgesel yönetime ekonomik ambargo uygulama ve sınırları petrol ve diğer ürünlerin geçişine kapatma uyarısında bulundular.
 
Erbil ve Bağdat arasında uzun bir süredir petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kuzey Irak’taki bazı kentlerin yönetimi hakkı konusunda sorunlar bulunuyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR KIZ ÇOCUĞUNUN DRAMI -Hüseyin Ekmekçöi
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARIN OYUNU BOZULDU
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 NİJERYALI CİNAYETİNİN SORUMLUSU KİM ?
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 KENEVİR ÜRETİMİ KİMLERİ ÜRKÜTTÜ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR