Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HARİRİ'Yİ İSTİFAYA KİMLER ZORLADI ?
HARİRİ'Yİ İSTİFAYA KİMLER ZORLADI ?
Lübnan Başbakanı Hariri’nin istifası bölgedeki İran-Suudi Arabistan rekabetini yeniden gündeme getirdi. Hariri İran ve Hizbullah'a suçlamalarda bulunurken, Hizbullah Hariri'yi istifaya Suudilerin zorladığını iddia etti.
6 Kasım 2017, 15:50
 
Yeni kurduğu hükümette görevde bir yılını doldurmadan istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Hariri'yi istifaya götüren nedenlerin başında "Hizbullah ve Cumhurbaşkanı Avn ittifakının etkisini kıramaması" geliyor.
 
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yeni kurduğu hükümette görevde bir yılını doldurmadan istifa ettiğini açıkladı.
 
Hariri'nin istifasıyla ülke yeniden siyasi bir krizin eşiğine gelirken, Başbakan'ın ülkedeki karar ve yönetim mekanizmalarında Hizbullah ve Hristiyan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ittifakının etkisini kıramaması istifanın önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.
 
Lübnan'da iki buçuk yıl süren krizin ardından Kasım 2016'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında aynı yılın aralık ayında Hariri başkanlığında bir ulusal birlik hükümeti kurulmuştu. Ülkeyi 2018'de yapılması planlanan seçimlere taşıyacak çok parçalı uzlaşı hükümetinin Başbakanı Hariri, cumartesi günü Hizbullah ve İran'ı suçlayarak görevinden istifa etti.
 
LİBERMAN: LÜBNAN 'HİZBULLAH, HİZBULLAH 'İRAN', İRAN İSE 'LÜBNAN'DIR
 
Sosyal medya hesabından açıklama yapan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Lübnan'ın 'Hizbullah', Hizbullah'ın 'İran', İran'ın ise 'Lübnan' demek olduğunu belirtti. Liberman, "İran, dünya için bir tehdit. Hariri bugün istifasıyla bunu ispat etti" açıklamasında bulundu.
 
image

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 JOHNSON MEKTUBUNUN PERDE ARKASI
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 AKŞENER'İN HEDEFİ BÜYÜK -Necdet Buluz
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 NİJERYALI CİNAYETİNİN SORUMLUSU KİM ?
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 KENEVİR ÜRETİMİ KİMLERİ ÜRKÜTTÜ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR