Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HARİRİ ARABİSTAN'DA REHİN DURUMDA
HARİRİ ARABİSTAN'DA REHİN DURUMDA
Lübnanlı yetkililer, başbakanlıktan istifa eden Hariri'nin Suudi Arabistan'da kendi isteği dışında tutulduğunu öne sürüyor. Diğer yandan Suudi Arabistan vatandaşlarına derhal Lübnan'ı terk etmeleri çağrısında bulundu
9 Kasım 2017, 20:34
 
Reuters'ın Lübnan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Cumartesi günü Riyad'da Lübnan başbakanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Saad Hariri Suudi Arabistan'da kendi rızası dışında tutulduğunu bir nevi rehin alındığını iddia etti.
 
 Reuters'a konuşan üst düzey bir hükümet görevlisi Hariri'nin hala Lübnan'ın başbakanı olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: "Hariri'yi özgürlüğünü sınırlayarak Riyad'da tutmak Lübnan'ın egemenliğine saldırıdır. Bizim onurumuz Hariri'nin onurudur. Beyrut'a geri dönmesi için (yabancı) devletlerle birlikte çalışacağız."  Aynı yetkili Lübnan'ın dış ve Arap ülkelerinden Hariri'nin serbest bırakılması için Suudi Arabistan'a baskı yapmalarını istemeyi düşündüğünü söyledi.
 
Suudi vatandaşlarına Lübnan'ı terk edin uyarısı
 
Bu arada Suudi Arabistan Lübnan'da bulunan vatandaşlarına ülkeyi "en kısa sürede" terk etme çağrısında bulundu.
 
Hariri'nin Cumartesi günü Suudi Arabistan'da bulunduğu sırada görevinden istifa ettiğini açıklaması, Lübnan'ı derin bir siyasi krize sürükleyerek, İran ve Suudi Arabistan arasındaki bölgesel iktidar mücadelesinde arada kaldığı ve Hariri'nin istifaya zorlandığı yönünde spekülasyonlara yol açmıştı.
 
Lübnan Dışişleri Bakanı Gebran Bassil Lübnan hükümet temsilcilerinin görevden ayrılmasına ancak Lübnan halkının karar verebileceğini söyledi.
 
Suudi Arabistan ve Hariri'nin yardımcıları Başbakan'ın ev hapsinde olduğu haberlerini reddettiler, ancak Hariri'den özgürlüğünün sınırlandırıldığını yalanlayan hiçbir açıklama gelmedi.
 
Suudi Arabistan, İran destekli Hizbullah hareketinin Lübnan'daki siyasi sistemi "esir aldığını" söyledi. Hariri, istifa konuşmasında Arap ülkelerinde çekişmeye yol açtıkları için İran'ı ve Hizbullah'ı eleştirmiş ve kendisine karşı bir suikasttan korktuğunu söylemişti. Hizbullah'tan yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan'a Lübnan'ın içişlerine karışmaya son verme çağrısı yapıldı.
 
Batılı diplomatlarla görüşmeler
 
Diğer taraftan Saad Hariri'nin bugün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Fransa Büyükelçisi ile görüştüğü bildirildi.
 
Hariri'nin makamından yapılan açıklamada eski Başbakan'ın son iki günde Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD diplomatlarıyla da görüşmeler yaptığı belirtildi. Riyad'da bir televizyon açıklamasıyla istifasını duyuran Hariri henüz ülkesine dönmedi.
© Deutsche Welle

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MİLLİ PİYANGO VE GÜVEN - FATİH ALTAYLI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR