Güzel ülkemiz için yazıyoruz - FRANSA KAOS İÇİNDE Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/dunya/33016/fransa-kaos-icinde

 

FRANSA KAOS İÇİNDE
FRANSA KAOS İÇİNDE
Fransa'da olaylar büyüdü,güvenlik önlemleri nedeniyle Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı, Champs-Elysees Caddesi'ndeki dükkanlar ve restoranlar da kepenk indirdi. Başkent dışında Marsilya, Bordeaux, Lyon ve Toulouse eylemlere ve polisle çatışmalara sahne olan diğer büyük şehirlerdi.
9 Aralık 2018, 20:29
 
 
Fransa'da akaryakıt zammına tepkiyle başlayan hükümet karşıtı "Sarı Yelekliler" protestolarına katılan göstericiler polisle çatıştı. Hükümet Cumartesi günkü olaylarda bin 723 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
 
Fransa İçişleri Bakanlığı, ülke genelindeki "Sarı Yelekliler" protestolarında bin 723 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan bin 220'sinin hâlâ gözaltında tutulduğunu açıkladı.
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına yönelik tepkiyle başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine karşı protestoya dönüşen gösterilerde Cumartesi günü 136 bin civarında kişi sokaklara çıktı.
 
image
 
Özellikle başkent Paris olmak üzere pek çok bölgede göstericiler polisle çatıştı. Güvenlik güçleri biber gazı kullanırken, eylemciler araçları ateşe verdi, barikatlar kurdu ve çevredeki bazı işyerlerinin camlarını kırdı. Protestolara karşı görevlendirilen 8 bin polis olayları bastırmakta zorlandı, göstericileri dağıtmak için zırhlı araçlar kullanıldı.
 
Güvenlik önlemleri nedeniyle Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı, Champs-Elysees Caddesi'ndeki dükkanlar ve restoranlar da kepenk indirdi. Başkent dışında Marsilya, Bordeaux, Lyon ve Toulouse eylemlere ve polisle çatışmalara sahne olan diğer büyük şehirlerdi.
 
İçişleri Bakanı Christophe Castaner Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada olaylarda 17'si polis 135 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaşanan şiddetin "kabul edilemez" olduğunu belirten Castaner, olayların "kontrol altında" olduğunu söyledi.
 
image
 
"Macron talepleri dikkate alacak"
 
Cumartesi günkü protestolarda eylemciler Macron'un istifasını isterken, Cumhurbaşkanı'nın önümüzdeki günlerde gösterilerle ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Başbakan Edouard Philippe, Macron'un göstericilerin taleplerini dikkate alacağı sözünü verirken, "Bir diyalog başlatıldı ve bu devam etmeli" dedi.
 
Macron ülke çapında öfkeye neden olan akaryakıt zammının tamamen iptal edildiğini açıklamıştı. Ancak hükümetin attığı geri adıma rağmen 17 Kasım'da başlayan eylemlerini protestocular işçi, emekli ve öğrenci hakları dâhil diğer konulardaki taleplerini dile getirmek için gösterilere devam ediyor.
 
image
 
Araçlarda bulundurulması zorunlu olan reflektörlü sarı yelekleri giyerek eylem yaptıkları için "Sarı Yelekliler" adını alan göstericilerin Fransa'da başlattığı hareket, Belçika ve Hollanda'ya da yayılmış durumda. Belçika'nın başkenti Brüksel'de Cumartesi günü düzenlenen eylemlerde 400 kişi gözaltına alındı. Hollanda'daki "Sarı Yelekliler" eylemleri ise barışçıl bir şekilde sona erdi.
Fransa'da akaryakıt zammını protesto eden Sarı Yeleklilerin, haftalardır süren eylemleri Fransız perakendecileri vurdu. Fransız perakendeciler, eylemlerin başladığı 17 Aralık'tan bu yana yaklaşık bir milyar euro gelir kayıp yaşadıklarını açıkladı.
 
Açıklama, Fransız Perakendeciler Federasyonu tarafından yapıldı. Carrefour ve Casino gibi süpermarket zincirlerini barındıran Federasyon, en yoğun tüketim sezonlarından biri olan Noel'deki sezonunun eylemlerden etkilenebileceği uyarısında bulundu. Eylemler nedeniyle Noel dönemindeki satış beklentisinde yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 40'lık bir düşüş beklendiği belirtiliyor.
 
Sarı Yeleklilerin Cumartesi günü başkent Paris'te yapacağı eylemler nedeniyle kentin birçok noktasında dükkanlar kapalı olacak. Çok sayıda dükkan vitrinlerini korumak için önlem alıyor. Geçen haftaki gösterilerde bazı vitrin camları indirilmiş, bazı dükkanlar yağmalanmıştı.