Güzel ülkemiz için yazıyoruz - TIME YILIN KİŞİSİNİ SEÇTİ Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/dunya/33043/time-yilin-kisisini-secti

 

TIME YILIN KİŞİSİNİ SEÇTİ
TIME YILIN KİŞİSİNİ SEÇTİ
TIME dergisi İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'yı yılın kişisi olarak seçti.
12 Aralık 2018, 22:13
 
ABD'li TIME dergisi Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'yı yılın kişisi olarak seçti.
 
TIME dergisi Twitter hesabı üzerinden Cemal Kaşıkçı'yı ve öldürülen, baskı gören tüm gazetecileri yılın kişisi olarak seçtiğini duyurdu.
 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı, Amerikan TIME dergisinin her yıl seçtiği "yılın kişisi" unvanı için finale kalan isimler arasında yer almıştı.
 
Editörler seçiyor
Time dergisinin editör kadrosu tarafından 1927'den bu yana her yıl, o yıla damga vuran iyi ya da kötü olaylarda yer alan isimlerden seçilen "yılın kişisi" İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı oldu.
 
Derginin resmi internet sitesinde Cemal Kaşıkçı için şu ifadelere yer verildi:
 
"Verimli bir yorumcu ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı eleştiren bir isim olan gazeteci Cemal Kaşıkçı, en son 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğuna girerken görüldü. Veliaht Prensin emriyle öldürüldüğüne inanılan Kaşıkçı cinayeti, uluslararası tepkiye ve Suudi rejiminin derinlemesine incelenmesine yol açtı."image
 
Muhammed bin Selman aday gösterilmedi
Öte yandan, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan ve cinayet emrini verdiği iddia edilen Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın listede olmaması da dikkatlerden kaçmadı.
 
Selman, daha önce oylamaya sunulan listelerde yer alıyordu.
 
Derginin adayları arasında 2016'da bu ödülü alan ABD Başkanı Donald Trump, çocukların ailelerinden ayrılmasına yol açan göçmen politikası ve Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin yürütülen soruşturma nedeniyle bu ödüle aday gösterilmişti.
 
Rusya soruşturması nedeniyle listede yer alan diğer isimler de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert Mueller olmuştu.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, derginin adayları arasında yer almıştı.
 
Listede, bu yıl gişe rekorları kıran "Black Panther (Kara Panter)" filminin yönetmeni Ryan Coogler, Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh'ın cinsel tacizine uğradığını iddia eden Christine Blasey Ford, nükleer gerilimin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 3 zirve gerçekleştiren Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in torunu ve tahtın 6'ncı sıradaki varisi Prens Harry'nin eşi Sussex Düşesi Meghan Markle da yer aldı.
 
Ayrıca, ABD'nin Florida eyaletinin Parkland Bölgesi'ndeki bir okulda 19 yaşındaki bir kişi tarafından yapılan ve 17 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından ülkede silah satışı konusundaki kolaylıklara tepki çekmek amacıyla kurulan "March for Our Lives (Hayatlarımız için Yürüyüş)" adlı grubun aktivistleri de ödüle aday gösterilmişti.