Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİN'DEN SEYAHAT UYARISINA TEPKİ
ÇİN'DEN SEYAHAT UYARISINA TEPKİ
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan yeni seyahat uyarısı hakkında yaptığı açıklamada, Çin’in yabancı vatandaşların yasal haklarını koruduğunu yineledi.
4 Ocak 2019, 16:15
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında ABD'nin vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısı hakkında Çin’in yabancı vatandaşların yasal haklarını koruduğunu yineleyerek, "Son yıllarda ABD, Çin vatandaşlarının ABD'ye girmesine türlü bahane ve nedenlerle engel çıkarıp yersiz soruşturmalar yapıyor" dedi. 
 
“Ocak-Kasım 2018’de 2,3 milyon Amerikan vatandaşı Çin’e ziyarette bulundu” diyen Lu, Çin’e seyahat eden her ABD vatandaşının Çin'den ABD'ye giden Çin vatandaşlarından çok daha fazla olduğunu belirtti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'de gerçekleştirilen üst düzey gözaltıların ardından vatandaşlarına Çin'e giderken daha fazla dikkat gösterme konusunda yeni uyarıda bulunmuştu. Yenilenen uyarıda, ABD ve Çin'de çifte vatandaşlıkları olan kişilerin ülkeden ayrılmalarını engelleyen sözde çıkış yasakları yüzünden özellikle risk altında olduğu bildirilerek, ülkeden çıkış yasaklarının diğer insanları da Çin'e geri çekmek için kullanıldığı bildirilmişti. Uyarıda, ABD, Çin’e seyahat eden vatandaşlarına pasaportlarını geçerli bir Çin vizesiyle kullanmalarını tavsiye ederek, vatandaşların gözaltına alındıklarında veya tutuklandıklarında yetkililerden derhal ABD Büyükelçiliğini bilgilendirmelerini istemelerini tavsiye etmişti. 
ABD Dışişleri Bakanlığı, çifte vatandaşlığın Çin hukuku kapsamında kabul edilmediğini belirterek, "ABD'li Çin vatandaşlarının veya Çinli ABD vatandaşlarının malları inceleme altına alınabilir" uyarısında bulunmuştu. 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İMAMOĞLU O YAYINA ÇIKMAMALI -S.Önkibar
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR