Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
WIKILEAKS ASSANGE TUTUKLANDI
WIKILEAKS ASSANGE TUTUKLANDI
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange İngiltere'nin başkenti Londra'da gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı
11 Nisan 2019, 16:13
 
 
İngiliz polisi, 2012 yılından beri Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı gözaltına aldı. Assange bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
Londra Emniyet Müdürlüğü, Ekvador'un Assange'a verdiği sığınma hakkını kaldırmasının ardından, polislerin Ekvador'un İngiltere Büyükelçisi tarafından büyükelçilik binasına davet edildiklerini ve Assange'ı gözaltına aldıklarını açıkladı.
 
Yapılan açıklamada, Assange'ın Amerikalı yetkililerin iade talebi ve kefalet koşullarını yerine getirmemesini gerekçe gösterdi.
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange Londra'da tutuklandı.
 
Westminster Ceza Mahkemesi, Assange'ın kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.Assange'ın 12 aya kadar hapis cezası alabileceği bildirildi.     image
 
"BU ŞU AN MAHKEME HUZURUNDAKİ HUKUKİ BİR KONU"     
 
İngiltere Başbakanı Theresa May, mahkemenin tutuklama kararının öncesinde İngiliz parlamentosunda yaptığı konuşmada, "(Assange) Ekvador Büyükelçiliğinde 7 yılın ardından kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal ettiği için gözaltına alındı. Ayrıca ABD'nin iade talebiyle ilişkili olarak gözaltına alındı. Bu şu an mahkeme huzurundaki hukuki bir konu." ifadesini kullandı.     
 
Ekvador hükümetinin, konunun çözümlenmesindeki iş birliğinden memnuniyet duyduğunu belirten May, "Bu (Assange’ın gözaltına alınması) kimsenin yasaların üzerinde olmadığını gösteriyor." dedi.     
 
Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından bu ülkenin Londra'daki büyükelçiliğinde gözaltına alınan Assange yerel saatle 13.29'da yoğun güvenlik önlemleri altında Westminster'daki Ceza Mahkemesine getirilmişti.         
 
İngiliz polisi Scotland Yard'dan yapılan açıklamada, Assange'ın kefaletle serbest bırakılma şartlarına ilaveten  ABD'nin iade talebi doğrultusunda gözaltına alındığını bildirmişti. 
 
image      
 
2012'DEN BERİ BÜYÜKELÇİLİKTE YAŞIYORDU       
 
ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan 47 yaşındaki Assange, 2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyordu.         
 
İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010'da iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.         
 
Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012'de İsveç'e iadesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.         
 
İsveç mahkemesi, 2017'de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve vatandaşlık vermişti.    

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR