Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EL BEŞİR KABUSU BİTTİ
EL BEŞİR KABUSU BİTTİ
Ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer el Beşir’e karşı protestoların yoğunlaştığı Sudan’da ordu El Beşir'in sarayına girerek diktatörü tutukladı.
11 Nisan 2019, 18:21
 
Sudan’da Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in 30 yıllık yönetimine karşı protestolarda kadınların görünürlüğü dikkat çekerken, bir aracın üstüne çıkıp kalabalığa devrim sloganı attıran kadının görüntüsü sosyal medyada ‘direnişin simgesi’ olarak benimsendi. 
 
“30 YILDIR BEKLEDİĞİMİZ AN”
Pazartesi günü bir aracın üzerine çıkıp devrim manasına gelen ‘Thowra!’ sloganıyla şarkı söyleyerek etrafına toplanan, çoğunluğu kadın olan topluluğa tempo tutturan kadının görüntüsü, Sudan’daki protestoların simgesi haline geldi. Beyazlara bürünmüş bir protestocunun “Kadının yeri evidir” deyimi yerine “Kadının yeri devrimdir” sloganını attığı görüntüler, çevresindekilerin havaya kaldırıp kayıt yaptıkları cep telefonlarından tüm dünyaya ulaştı ve yüzbinlerce kez paylaşıldı.
 
Afrika Boynuzu’nda Kadınlar İçin Stratejik İnisiyatif isimli örgütün Sudanlı kadın hakları aktivisti Hala el Karib, fotoğrafı ‘son 30 yıldır beklediğimiz anın özeti’ diye niteledi.
 
NE OLMUŞTU?
Sudan, darbeyle geldiği iktidardan 30 yıldır gitmeyen Beşir’in istifası için 3 aydan uzun süredir protestolar sürüyor. Ülkede OHAL ilan edilmiş olmasına karşın, başkent Hartum’da Savunma Bakanlığının önünde halk beş gündür oturma eylemi düzenleniyor. 19 Aralık’ta ekmek zammı ve ekonomik taleplerle başlayan ve hükümete karşı dev bir öfkeye dönüşen eylemlerde şimdiye kadar 60 kişinin yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR