Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİN HONG KONG GERGİNLİĞİ UÇUŞLARI AKSATTI
ÇİN HONG KONG GERGİNLİĞİ UÇUŞLARI AKSATTI
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı yürütülen protestolar, Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda beşinci gününe girerken yolcuların check-in işlemlerinin geçici durdurulduğu açıklandı. Dün, protestocuların geliş ve gidiş peronlarını işgal etmesi nedeniyle tüm uçuşların iptal edilmesinin ardından havalimanındaki protesto gösterileri tekrar başladı.
13 Ağustos 2019, 19:21
 
 
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı yürütülen protestolar, Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda beşinci gününe girerken yolcuların check-in işlemlerinin geçici durdurulduğu açıklandı.
 
"South China Morning Post" gazetesinin haberine göre, dün, protestocuların geliş ve gidiş peronlarını işgal etmesi nedeniyle tüm uçuşların iptal edilmesinin ardından havalimanındaki protesto gösterileri tekrar başladı.
 
image
Havalimanında iki gidiş, bir geliş peronunu dolduran göstericilerin sayıları en az bin olarak ifade edildi. 
 
Göstericilerin check-in alanlarında yoğunlaşmasını takiben, Hong Kong Uluslararası Havalimanıyetkilileri, protestolara işaret ederek, "yolcu işlemlerinde kamusal toplantıdan dolayı ciddi oranda sorun yaşandığını" ve yerel saatle 16.30'dan itibaren tüm check-in işlemlerinin geçici durdurulduğunu bildirdi.
 
Ayrıca halka "havalimanına gelmemeleri" tavsiyesinde bulunuldu.
 
image
 
"ŞİDDET DURDUKTAN SONRA KARGAŞA AZALABİLİR"
 
Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, protestolara ilişkin yaptığı açıklamada, şiddetin durmasından sonra kargaşanın azalabileceğini belirterek, Hong Kong'un düzenli, güvenli ve kanunlara uyan bir şehir olmasını temin etmenin sorumluluğunu taşıdığını söyledi. 
 
Kanunlar ve hukukun üstünlüğü olmadan 7 milyon insanın yaşadığı Hong Kong'da barışçıl bir yaşam sürdürmenin aşırı derecede zor olduğuna dikkati çeken Lam, şiddet durunca diyaloğun başlayabileceğini kaydetti.image
 
ÇİN'DEN PROTESTOLARA "TERÖR" BENZETMESİ 
 
Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi Sözcüsü Yang Guang, dün, uçuşların iptaliyle sonuçlanan protestolara ilişkin yaptığı açıklamada, "son birkaç günde Hong Kong radikal göstericilerin defaatle, son derece tehlikeli araçlarla polis memurlarına saldırdığını ve bunun ciddi şiddet suçu oluşturduğunu" söylemişti. 
 
Yang, "Terörizmin filizleri ortaya çıkmaya başladı." ifadesini kullanarak Pekin yönetiminin "radikal göstericiler" tanımını daha ileri taşımıştı.
 
image
 
ÇİN ORDUSUNDAN HONG KONG SINIRINA YIĞINAK
 
Diğer yandan Çin ordusundan çok sayıda zırhlı araç ve üstü kapalı kamyonların, dün Hong Kong'un sınırında bulunan Şıncın kentine gelişine ilişkin görüntüler, Çin'in sosyal paylaşım medyası Veybo'ya düşmüştü.
 
Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin Baş Editörü Hu Şicin, Twitter'dan askeri araçların Şıncın'a gönderilmesinin, protestolara bir "uyarı" olduğunu öne sürmüştü. 
 
Şıncın'da, geçen hafta 12 bin polisle "isyanla mücadele" senaryolarına yönelik düzenlenen tatbikatların ardından, söz konusu takviye dikkati çekti.
 
image
 
ÇİN'E İADE TASARISI 
 
Hong Kong'da hüküm giyen veya haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdari Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. 
 
Tasarı, politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor. 
 
Muhalifler, yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.
 
TASARI ASKIYA ALINMIŞTI 
 
Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını, bu nedenle askıya alındığını açıklamıştı. 
 
Protestolara neden olan yasal düzenleme süreciyle ilgili özür dileyen Lam, tasarının bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini belirtmişti. 
 
Gösterilerine devam eden protestocuların önderleri ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.image
 
Cathay Pacific hisseleri borsada dibi gördü
 
Oturma eylemine katılan ve çoğunluğu siyah giyen göstericilerin attıkları "İsyancı yok, sadece zorbalık", "Hong Kong'u özgür bırakın" sloganları dikkat çekerken, havaalanına gelen yolculara broşür uzatarak fikirlerini anlattıkları görüldü. Birçok gösterici gözünden yaralanan arkadaşlarına destek olmak ve polis şiddetini göstermek amacıyla tek gözlerine bant yapıştırdı ve ameliyat maskesi taktı.
 
Bölgenin en büyük hava yolu şirketlerinden olan Cathay Pacific ise, hafta başı itibariyle borsada işlem gören hisselerinin son 10 senenin en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı.
 
Hong Kong Uluslararası Havalimanı dünyanın en yoğun 8'inci yolcu sirkülasyonuna sahip.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR