Güzel ülkemiz için yazıyoruz - MISIR ORDUSU LİBYA'YA GİRİYOR Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/dunya/35963/misir-ordusu-libyaya-giriyor

 

MISIR ORDUSU LİBYA'YA GİRİYOR
MISIR ORDUSU LİBYA'YA GİRİYOR
Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sisi'yle görüşmek için Libya'nın doğusundaki Bingazi'den Kahire'ye gelen aşiret liderlerinin, Sisi'ye ve Mısır ordusuna ''Libya'nın egemenliğini korumak için'' müdahale yetkisi verdiği belirtildi.
16 Temmuz 2020, 17:34
 
Libya’nın doğusundaki Tobruk’ta bulunan meclis, Mısır ordusunu Libya’daki Birleşmiş Milletler tarafından meşru yönetim olarak görülen Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı savaşmaya çağırmıştı.
 
Hafter güçlerine bağlı Tobruk’daki meclis tarafından yapılan açıklamada, darbe ile Mısır’daki iktidarı ele geçiren Sisi yönetiminden askeri yardım istendi.
 
Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve ülkenin meşru hükümeti sayılan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Türkiye ile yaptığı uluslararası anlaşma sayesinde Hafter kuvvetleri başkent Trablus yakınlarından sökülerek Sirte’ye kadar geri çekilmeye zorlanmıştı.
 
Hafter  Mısır’daki darbeci Sisi yönetiminden yardım istedi. 
 
Çağrı üzerine Libya’nın doğusundaki kabilelerle bir araya gelen darbeci Sisi, Mısır askerlerinin Libya’ya gidebileceği mesajını verdi.
 
image
 
Sisi, “Mısır, Mısır ve Libya’nın ulusal güvenliğine doğrudan yönelen tehditlere karşı boş durmayacak” dedi.
 
Geçtiğimiz ay yine benzer bir açıklamada bulunan darbeci Sisi, ordusuna Libya’daki görevler için hazır olma çağrısında bulunmuştu.
 
HAFTER’E BAĞLI MECLİS MISIR ORDUSUNA İZİN VERDİ
 
Libya’daki kabile liderleri Mısır ordusunun Libya’daki çatışmalara katılmasına izin verdi.Mısırlı yetkililerin açıklamasına göre verilen iznin gerekçesi olarak ‘Libya’nın eğemenliğini korumak’ gösterildi.