Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÜBALI GENÇLER PROTESTO DÜZENLEDİ!
KÜBALI GENÇLER PROTESTO DÜZENLEDİ!
60 yıllık ambargoyu protesto etmek için tarihi Küba arabalarıyla ve bisikletlerle başkent Havana’da eylem düzenledi.Küba Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, "Adil olan için mücadele bizi birleştiriyor" diyerek protestoya dstek verdi
29 Mart 2021, 12:19
 
 
Ambargolar,yokluk ve sosyolojik sıkıntılarla hayatları dram haline dönüşen Küba halkı sokaklara indi.
 
Yumurta,ekmek,dişmacunu,gibi günlük ihtiyaçların bile sıkıntısı yaşanan ülkede gençler dünyanın farklı ülkelerine kaçmanın yollarını ararken içerde kalanlar protestolara başladılar.
 
image
 
Küba’nın başkenti Havana’da yüzlerce arabalı,bisiklet ve motosikletli  Kübalı, ABD’nin uyguladığı 60 yıllık ambargoya karşı, tarihi arabalar, bisikletler ve motorlarla gösteri yürüyüşü düzenledi.
 
Küba Genç Komünistler Birliği  tarafından yapılan çağrıya katılan yüzlerce Kübalı, başkent Havana sahillerinde, “Ablukayı durdur” ve “Yaşam için el ele” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.
 
image
 
Protestolar, yeni ABD yönetimine, Trump döneminde uygulanan ağır ambargoların kaldırılması mesajını taşırken, özellikle Miami'de bulunan dijital Küba medyasının protesto gösterilerinin görüntülerini ABD basınına taşıması dikkat çekti.
 
Eylemin ABD'nin  “Ablukaların sona ermesi ve yaptırımların kaldırılması” amacıyla düzenlendiği vurgulansada gençlerin genel olarak yokluk ve dijital haklar için de çalışma yapılmasını istediği öğrenildi..
 
image
 
Küba Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, "Adil olan için mücadele bizi birleştiriyor" diyerek, “Bir ülkeyi hayal etmek ve sürdürmek için ambargolar kalkmalı ve dayanışma yükseltilmeli” ifadelerini kullandı.
 
UJC Ulusal Komitesi'nin birinci sekreteri Diosvany Acosta Abrahante, "Genç Kübalıların her zaman savaşmak, haklarımızı talep etmek, devrimin çalışmalarını sürdürmek için motivasyonları olacak" diyerek motivasyon mesajları verdi.
          image
 
AMBARGOLARI ARTIRMAK İÇİN 200’DEN FAZLA GİRİŞİM
 
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi, Küba'ya on yıllardır uygulanan ticaret ambargosunu dört yıl boyunca sıkılaştırmak için 200'den fazla girişimde bulundu.
 
ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık kampanyası sırasında Trump’ın Küba’ya uyguladığı sert ambargoları ve insanlık dışı uygulamaları tersine çevirme sözü vererek, çabalayacağının sözünü vermişti.
 
Trump döneminde uygulanan ambargolar, sosyalist Küba’nın ekonomisine daha fazla zarar vererek insanları açlık ve gıda kıtlılığıyla karşı karşıya kalmayı amaçlıyordu.
 
Eylmelere katılan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez medyaya verdiği demeçte, "Ablukanın sona ermesini talep ediyoruz. Trump hükümeti sırasında, COVID-19 salgınının ortasında ablukanın fırsatçı olarak sıkılaştırılması, onu daha da soykırımcı hale getiriyor" önceki dönemlerde Küba’ya karşı alınan insanlık dışı ambargo kararlarını eleştirdi.
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 OSMANLI ELALEME SATTI - Yılmaz Özdil
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 EV- OFİS HAYATIN YÜKSELEN GERÇEĞİ OLDU
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR