Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TALİBAN KADINLARA SALDIRDI
TALİBAN KADINLARA SALDIRDI
Eylem yapan kadınların dağılmaması üzerine göz yaşartıcı gaz kullanan Taliban militanları, havaya ateş açtı. Bazı kadınlar ve basın mensupları darp edildi.
4 Eylül 2021, 18:52
 
 
Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da kadınlar  başkent Kabil’de eylem düzenledi.
 
Kabil Pul Mahmud Han Kavşağı yakınlarında toplanan kadınlar, "İşimizi geri verin, sadaka istemiyoruz", "Tek cinsiyetli hükümet kabul edilemez", "Taliban insan hakları ihlalidir", "Taliban, kadın hakları olmadan meşruiyetiniz yok", "Cesuruz, kararlıyız", "Uluslararası toplum neredesiniz" sloganları attı.
 
Kadınlar basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçti. Savunma Bakanlığına yürüyen kadınlar öldürülen kadınları anmak için bakanlık önüne çiçek bırakıp, Kur'an okudu.
 
Gösteride konuşan kadın hakları aktivisti Nuriye Afgan, Afganistan'daki tüm kadınlara cesur olmaları çağrısı yaptı. Ülkede kadın haklarıyla ilgili gidişatın belirsiz olduğunu ifade eden Nuriye Afgan, Taliban’ın önde gelen isimlerinin kabinede kadınlara yer verilmeyeceği ifadelerini hatırlattı.
 
Gösteriye katılan Ruşen Rızai ise kadınların yaşadığı zorlukları anlattı ve “Biz bugün tüm Afgan kadınların hakları ve özgürlüğü için buradayız" dedi.
 
Daha sonra şehir merkezine yürüyen kadınlara Taliban güçleri dağılmaları uyarısında bulundu. Kadınların dağılmaması üzerine göz yaşartıcı gaz kullandı ve havaya ateş açtı. Bazı kadınlar ve basın mensupları darp edildi. Müdahale üzerine göstericiler eylemlerine son verdi. 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DİYANET MEYDAN OKUYOR - Özdemir İnce
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KKTC HALKI ADETA PANİK ATAK OLDU!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 HASAN KARAL'A AÇIK ÇAĞRI
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR