Güzel ülkemiz için yazıyoruz - İRAN İLE YUNANİSTAN GERGİNLİĞİ Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/dunya/38366/iran-ile-yunanistan-gerginligi

 

İRAN İLE YUNANİSTAN GERGİNLİĞİ
İRAN İLE YUNANİSTAN GERGİNLİĞİ
İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran'a ait geminin alıkonulduğu belirtildi.
26 Mayıs 2022, 10:11
 
İran, Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin Yunan hükümeti tarafından alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulduğunu duyurdu.
 
Açıklamada, "İran bayraklı bir gemi Yunanistan hükümeti tarafından bu ülkenin kıyılarında alıkonuldu. Mahkeme kararı ve ABD'nin koordinasyonuyla geminin yüküne de el konuldu. Mürettebat ve kendisinin güvenliğini sağlamak için Yunanistan kıyılarına sığınan gemiye ne yazık ki herhangi bir yardım sağlanmadı" ifadelerine yer verildi.Geminin taşıdığı petrolün askeri görevliler tarafından tahliye edildiği ifade edilerek, "Bu açık bir korsanlık örneğidir" denildi.
 
İran,Yunanistan hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal serbest bırakma çağrısında bulunuldu.
 
Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin alıkonulması ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulması üzerine Tahran'dan Atina'ya protesto notası verildi.
 
İran yayını Press TV'nin haberine göre, Tahran Yunanistan'ın petrol taşıyan İran bayraklı gemiyi alıkoyması üzerine bu ülkenin başkentteki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre, bakanlığa çağrılan Yunan diplomata İran bayraklı geminin alıkonulmasına ilişkin Tahran'ın protesto notası iletildi.
 
'ULUSLARARASI HAYDUTLUK'
 
Yunanistan hükümetinin "uluslararası yükümlülüklerini hiçe sayarak, ABD'nin hukuk dışı baskılarına teslim olduğu" ifade edilen açıklamada, "İran bayrağı taşıyan bir gemideki yüke el konulması Yunanistan hükümeti ve gemiyi yasa dışı olarak alıkoyanların sorumlu tutulacağı uluslararası bir haydutluk örneğidir" denildi. Açıklamada, "İran, yasal haklarından feragat etmeyecek ve Yunan hükümetinden denizcilik ve taşımacılık alanındaki uluslararası yükümlülüklerine uymasını bekleyecektir” ifadelerine yer verildi.
 
ABD TALEP ETMİŞTİ
İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, olumsuz hava koşulları ve teknik sorunlar nedeniyle Yunanistan kıyılarına sığınan İran'a ait geminin alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulduğunu dün duyurmuştu. Açıklamada, Yunanistan hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal serbest bırakma çağrısı yapılmıştı.
 
ABD yönetimi, İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar kapsamında Tahran yönetiminin petrol satışlarını "yasa dışı" kabul ederek, müttefiklerine İran gemilerinin taşıdığı petrole el koyma çağrısında bulunmuştu.