Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESAD İLE SALMAN GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİ
ESAD İLE SALMAN GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİ
Ankara-Şam hattında normalleşme çabaları sürerken, Suriye lideri Esad bugün yıllar sonra ilk defa Arap Birliği zirvesine katıldı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Esad'ı zirve girişinde sarılarak karşıladı.
19 Mayıs 2023, 12:36
 
Suriye'de 2011'de başlayan savaşın ardından Şam'ın uluslararası diplomasi arenasına dönüşüne sahne olan Suudi Arabistan'daki Arap Birliği zirvesi başladı.
 
2010'dan beri ilk defa Arap Birliği zirvesine katılmak üzere Cidde’ye giden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, zirve girişinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından karşılandı. Suudi Prens'in sarılarak sıcak bir şekilde karşıladığı Esad, zirvedeki aile fotoğrafında da Mısır lideri Abdulfettah Sisi'nin yanında durdu.
 
Suriye son dönemde bir dizi Arap ülkesiyle ve Türkiye'yle ilişkileri normalleştirme yönünde adımlar atarken Esad’ın Suudi Arabistan Kralı’nın davetiyle ülkeye gittiği belirtilmişti.
 
Arap Birliği ülkede patlak veren savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya almış, Suudi Arabistan dahil birçok birlik ülkesi Esad yönetimine karşı savaşan silahlı muhalifleri desteklemişti.image
 
‘ABD’Yİ ÜZECEK YAKINLAŞMA’
Suriye hükümetinin Rusya ve İran'ın askeri desteğiyle savaşta üstün gelmesiyle son dönemde birçok bölge ülkesi yön değiştirerek Şam’la normalleştirme adımları atıyor. Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs’ta Suriye’nin örgüte dönmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.
 
Uzmanlar, Esad'ın Cidde'deki zirveye katılımını Suriye'ye yönelik yıllardır süren dışlamanın sona erdiğinin en önemli göstergesi olarak niteliyor. Reuters'a konuşan Körfez ülkelerinden kaynaklar, bu sürecin ABD'yi üzeceğine inandıklarını ifade etti.
 
ABD uzun süredir Türkiye ve diğer ülkelerin Suriye'yle yakınlaşmasına karşı açıklamalar yapıyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel, “Esad rejimiyle normalleşmeyi ve ortaklarımızın bu yönde adım atmasını desteklemiyoruz” demişti.
 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SPOR HUKUKUNUN ÖNEMİ - Av. Ali Alper Tüfekçi
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 YENİ NESİL ARSA VURGUNCULARINA DİKKAT !
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Ferit Raat Ferit Raat
 TÜRKİYE'NİN NADİDE HAZİNESİ '' BODRUM ''
Engin Ertem Engin Ertem
 KİRACI MALSAHİBİ KAVGASINA ÇARE VAR MI?
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR