Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YUNANİSTAN'DA MITSOTAKIS KAZANDI
YUNANİSTAN'DA MITSOTAKIS KAZANDI
Yunanistan 'da düzenlenen genel seçimlerin galibi Kiryakos Mitsotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oldu.Radikal sol SYRIZA ise YDP'nin oldukça gerisinde kaldı.
21 Mayıs 2023, 20:13
 
Yunanistan 'da yerel saatle 07.00'de başlayan oy verme işlemi yerel saatle 19.00’da sona erdi.  Düzenlenen genel seçimlerin galibi Kiryakos Mitsotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (ND) oldu. Radikal sol SYRIZA ise ND'nin oldukça gerisinde kaldı.
 
Sandıkların yüzde 80'i açılırken Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) yüzde 40.8 oy alarak resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde bitirdi.image
 
Aleksis Çipras liderliğindeki SYRİZA ise yüzde 20.1 oranında oy aldı. Sosyalist PASOK yüzde 11.6 iken komünist Parti KKE yüzde 7.1 oy aldı
 
Aleksis Çipras liderliğindeki SYRİZA'nın yüzde 20'lerde kalması parti taraftarları arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, sosyalist PASOK oylarını artırarak yüzde 12.5 oranı Ile üçüncü büyük parti konumundaki yerini korudu. 
 
Komünist Parti KKE yüzde 6.9  dördüncü ve milliyetçi LISY partisi 4.5 Ile beşinci parti olarak parlamentoya girme hakkı kazandı.Eski ekonomi bakanı Yanis Varoufakis'in MERA25 partisinin ise yüzde 3 barajını zorladığını gözleniyor.
 
Açıklanan oy oranları itibariyle YDP, PASOK Ile bir işbirliği hükümeti kurabileceği sonucu çıkartılabilir. Ancak PASOK lideri Nikos Androulakis, böyle olası bir işbirliği hükümetinin başına Kiryakos Miçotakis'in gelmesini ret ediyordu.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 NETANYAHU'YA KARŞI SABIR TÜKENDİ
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR