Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB KOMİSYONUNUN UKRAYNA VE MOLDOVA AÇIKLAMASI
AB KOMİSYONUNUN UKRAYNA VE MOLDOVA AÇIKLAMASI
Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen " Ukrayna büyük zorluklarla ve Rusya'nın saldırgan savaşının yol açtığı trajediyle yüzleşmeye devam ediyor."
9 Kasım 2023, 12:38
 
AB Komisyonu aday ülkelerin üyelik yolunda kaydettiği ilerlemeyi değerlendiren raporunu  yayınladı.
AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını, Gürcistan'a ise üyelik için aday statüsü verilmesini tavsiye etti.
 
Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılması yönündeki olumlu görüşü duyuran Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bugün tarihi bir gün” dedi.
 
AB Komisyonu'nun raporu ve tavsiye kararları, AB liderlerinin katılacağı aralık ayında yapılacak zirvede Ukrayna ile resmi üyelik müzakerelerine başlanıp başlanmayacağına dair verilecek karara ışık tutacak.
 
Ukrayna'nın AB üyelik süreci Rusya'nın işgalinin ardından gündemin ilk sıralarına yükselmişti. 
"Ukrayna büyük zorluklarla ve Rusya'nın saldırgan savaşının yol açtığı trajediyle yüzleşmeye devam ediyor." diyen Ursula von der Leyen, bu zorluklara rağmen Ukrayna'nın AB'ye katılmak amacıyla "derinlemesine" reformlar yapmaya devam ettiğini vurguladı.
 
Bosna ile katılım müzakerelerine de yeşil ışık
Von der Leyen ayrıca, Avrupa'nın en yoksul ülkeleri arasında yer alan ve Moskova'nın istikrarsızlaştırma girişimlerini düzenli olarak kınayan Moldova'nın da "önemli reformlar" yaptığını sözlerine ekledi.
 
Komisyon Başkanı ayrıca 2008'den bu yana Rusya tarafından kısmen işgal edilen Gürcistan'a AB üyeliği için resmi adaylık statüsü verilmesini tavsiye ettiğini açıkladı.
 
"Bugün Gürcistan'da bir kutlama günü" ifadelerini kullanan von der Leyen, ülkenin "vatandaşlarının ezici çoğunluğunun AB'ye katılma arzusu" doğrultusunda hâlâ "büyük reformlar" yapması gerektiğini söyledi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YENİ ARAYIŞ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR SÜLEYMAN SOYLU KLASİĞİ -Timur Soykan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇÖMEZ'İN TEMİNATSIZ 700 MİLYON KREDİ İDDİASI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR