Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÜBA YÖNETİMİ SAVAŞ EKONOMİSİNE GEÇTİ
KÜBA YÖNETİMİ  SAVAŞ EKONOMİSİNE GEÇTİ
Krizin derinleştiği Küba "savaş ekonomisine" geçildiğini duyurdu.Devlet Başkanı Diaz Canel "Hepimiz Devrim'i ve sosyalizmi korumak adına buradayız" dedi
3 Temmuz 2024, 10:19
 
Küba'da hayat pahalılığından boğulan halk zaman zaman eylemlerle buna karşı ses çıkarsa da devlet yönetiminin daha baskıcı yöntemler uygulamasına neden oluyor.
image
 
Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel ve yönetimi, adadaki krizin etkilerini azaltmak için "savaş ekonomisine" geçildiğini duyurdu.
Pazar günü toplanan Bakanlar Konseyi, vergi kaçakçılığıyla mücadele ve fiyat denetiminde vites artırılacağını açıkladı. Makroekonomide istikrarı sağlayıp ekonomiyi yeniden canlandırmak adına bütçe kesintileri ve yeni düzenlemeler yapılacağı bildirildi.
 
  image
 
Devlet medyası, toplantıda Diaz Canel'in "Hepimiz Devrim'i ve sosyalizmi korumak adına buradayız" dediğini vurguladı.
Bakanlar Konseyi'ndeki ekonomi ve planlamadan sorumlu isim, bu tedbirler hakkında çok düşündüklerini söyledi. Mildrey Granadillo de la Torre, daha fazla döviz ve gıda üretimini hedeflediklerinin altını çizerken devletin kontrolündeki ekonomik kuruluşlara da çeki düzen getirileceğini savundu. 
 
Komünist Parti'nin gazetesi Granma'ysa "tek, kapsayıcı, eşit fiyat politikasının ekonominin tüm unsurlarına uygulanacağını ve hem devlet hem devlet dışının kapsanacağını" ifade etti.
image
X hesabında bu gelişmeyi değerlendiren Kübalı ekonomist Pedro Monreal, yönetimin ekonomiyi daha fazla kontrol altına almayı hedeflediğini söyledi. "Gerekli olmayan yatırımları erteleyip durdurma" niyetinin beyan edilmesiniyse şöyle yorumladı.
 
Bütçe açığı ve tırmanan enflasyon ülkeyi zor duruma soktu. "Savaş ekonomisi" açıklamasını haberleştiren İspanya'nın El Pais gazetesi, resmi rakamlara göre 2023'teki enflasyon oranının yüzde 30 olduğunu, ülke ekonominin yüzde 2 daraldığını ve Küba pesosunun dolara karşı yüzde 50'den fazla değer kaybettiğini belirterek 1990'lı yıllardaki Özel Dönem'i de aşan bir ekonomik kriz yaşandığını bildirdi.
 
Londra merkezli haber ajansı Reuters da krizin sebeplerini şöyle sıraladı: Kovid-19 pandemisi, ABD'nin ağırlaşan yaptırımları ve bürokrasi, kötü yönetim ve yolsuzluğun darbe vurduğu devlet kontrolündeki iş modeli.
 
Ülkeden kaçarak başka ülkelere sığınan kişilerin sayısı, son iki yılda rekor kırdı. 
Küba'da küçük ve orta boy özel işletmelerin kurulmasına 2021'de izin verilmişti. 1959'daki devrimden beri düzenlenen en büyük protesto gösterilerinden sonra bu adım atılmıştı. 
 
ABD Hazine Bakanlığı da mayısta Küba'daki özel sektör girişimcilerinin ABD finans sistemine ve bazı internet tabanlı hizmetlere erişimine izin verecek düzenleme değişikliklerine gitmişti.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Küba vatandaşı olan bağımsız özel sektör girişimcilerine çevrimiçi ödeme platformları dahil olmak üzere ABD'de banka hesapları açma ve uzaktan kullanma izni verildiği kaydedilmişti.
 
Küba'da en önemli sektörlerden biri "neredeyse yok oldu"
Bu adımların ne zaman atılacağı belirtilmezken ekonomik rakamlar da net bir şekilde ortaya konmadı. Benzine yüzde 500 zam yapılacağının duyurulmasından sonra Ekonomi ve Planlama Bakanı Alejandro Gil Fernández şubatta yolsuzlukla suçlanarak görevden alınmıştı 
 
image
 
Küba'da benzin zammı sonrası eylemler olmuştu
Benzine yüzde 500 zam yapılacağının duyurulmasından sonra Ekonomi ve Planlama Bakanı Alejandro Gil Fernández şubatta yolsuzlukla suçlanarak görevden alınmıştı (AFP).
Havana yönetimi, 1 Mart itibarıyla benzin fiyatına 5 kat zam yapmıştı. Son dönemde gıda, ilaç ve yakıt kıtlığının yanı sıra elektrik kesintileriyle boğuşan ülkede Mart ve Nisan aylarında hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti. 
 
En önemli sektörlerden biri "neredeyse yok oldu"
Yüksek enflasyon, temel ürünlerde kıtlık ve onlarca yıldır süren ABD ambargosu nedeniyle "özellikle şeker ticaretinde durumun iç karartıcı hale geldiği" belirtildi. Resmi rakamlara göre geçen yıl Küba'nın ham şeker üretimi 350 bin ton oldu. Bu, ülke tarihindeki en düşük seviye. 2019'daysa söz konusu rakam 1,3 milyon tondu. Başkent Havana'daki düşünce kuruluşu Küba Ekonomisi Çalışmaları Merkezi'nden Juan Triana, "Bu bir felaket. Artık Küba'da şeker endüstrisi diye bir şey neredeyse kalmadı" dedi.
 
Küba'nın 19. yüzyılın ortalarında ürettiği miktarda şeker üretiyoruz" diyen Triana, söz konusu gerilemenin ülke ekonomisini ayakta tutan rom ihracatını da vurduğuna dikkat çekti.  
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR