Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİN TEKNOLOJİ DEVİ İLK ON'DA
ÇİN TEKNOLOJİ DEVİ İLK ON'DA
Tencent 279 milyar dolarlık piyasa değeriyle, halen Apple’ın bir numarada olduğu dünyanın en değerli ilk 10 borsa şirketi arasına girmeyi başardı.
7 Nisan 2017, 11:12
 
 
WeChat adlı mobil uygulamasıyla tanınan Çinli teknoloji devi Tencent 279 milyar dolarlık piyasa değeriyle, halen Apple’ın bir numarada olduğu dünyanın en değerli ilk 10 borsa şirketi arasına girmeyi başardı.
 
“Les Echos” gazetesinde yer alan habere göre, Tencent Hong Kong borsasında Çarşamba günü yüzde 1,6 oranındaki artışla 279 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı ve böylece, New York borsasında 275,1 milyar dolardan kapanan Amerikan finans kuruluşu Wells Fargo’yu geride bırakmış oldu. Halen dünyanın en değerli on şirketinden altısı ileri teknoloji kuruluşu. İlk dört sırada Apple, Alphabet (Google), Microsoft ve Amazon yer alıyor.
image
Hong Kong borsasında işlem gören Çinli Tencent son on iki ayda yüzde 44 oranında değerlendi. Geçen eylül ayında Tencent o zamana dek piyasa değeri açısından sıralamanın başında olan China Telecom’u geride bırakarak Çin’de borsa değeri en yüksek şirket olmayı başardı. Analistler değer artışının süreceğini tahmin ediyorlar.
 
Şenzen’de 1999 yılında kurulan grubun mali performansının güçlenmesinde özellikle mobil telefon oyunlarının popülerlik kazanması önemli bir rol oynadı. Akıllı telefonlar için geliştirdiği “Honour of Kings” gibi oyunlar sayesinde cirosunda yüzde 25’lik bir artış meydana geldi. Özellikle de geçen yıl, “Clash of Clans”ın yaratıcısı olan Finlandiyalı video oyun stüdyosu Supercell’in çoğunluk hissesini 8,6 milyar dolara satın alması oyun sektöründeki varlığını daha da pekiştirdi.
 
Çinli Tencent online mecrada reklamdan oyunlara, müziğe, ödemeye, video içerik üretimi ve hatta e-ticarete kadar çok geniş bir yelpazede imparatorluk oluşturmuş durumda.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 İSRAİL'İN ABD VESAYETİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 İSLAMCILARDA PANİK
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZA ZARRAB MARATONU ŞİMDİLİK BİTTİ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 MASKELİ ELON MASK
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR