Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİN TEKNOLOJİ DEVİ İLK ON'DA
ÇİN TEKNOLOJİ DEVİ İLK ON'DA
Tencent 279 milyar dolarlık piyasa değeriyle, halen Apple’ın bir numarada olduğu dünyanın en değerli ilk 10 borsa şirketi arasına girmeyi başardı.
7 Nisan 2017, 11:12
 
 
WeChat adlı mobil uygulamasıyla tanınan Çinli teknoloji devi Tencent 279 milyar dolarlık piyasa değeriyle, halen Apple’ın bir numarada olduğu dünyanın en değerli ilk 10 borsa şirketi arasına girmeyi başardı.
 
“Les Echos” gazetesinde yer alan habere göre, Tencent Hong Kong borsasında Çarşamba günü yüzde 1,6 oranındaki artışla 279 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı ve böylece, New York borsasında 275,1 milyar dolardan kapanan Amerikan finans kuruluşu Wells Fargo’yu geride bırakmış oldu. Halen dünyanın en değerli on şirketinden altısı ileri teknoloji kuruluşu. İlk dört sırada Apple, Alphabet (Google), Microsoft ve Amazon yer alıyor.
image
Hong Kong borsasında işlem gören Çinli Tencent son on iki ayda yüzde 44 oranında değerlendi. Geçen eylül ayında Tencent o zamana dek piyasa değeri açısından sıralamanın başında olan China Telecom’u geride bırakarak Çin’de borsa değeri en yüksek şirket olmayı başardı. Analistler değer artışının süreceğini tahmin ediyorlar.
 
Şenzen’de 1999 yılında kurulan grubun mali performansının güçlenmesinde özellikle mobil telefon oyunlarının popülerlik kazanması önemli bir rol oynadı. Akıllı telefonlar için geliştirdiği “Honour of Kings” gibi oyunlar sayesinde cirosunda yüzde 25’lik bir artış meydana geldi. Özellikle de geçen yıl, “Clash of Clans”ın yaratıcısı olan Finlandiyalı video oyun stüdyosu Supercell’in çoğunluk hissesini 8,6 milyar dolara satın alması oyun sektöründeki varlığını daha da pekiştirdi.
 
Çinli Tencent online mecrada reklamdan oyunlara, müziğe, ödemeye, video içerik üretimi ve hatta e-ticarete kadar çok geniş bir yelpazede imparatorluk oluşturmuş durumda.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR