Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'' FINDIK İÇİN ADALET '' GİRESUN YOLUNDA
'' FINDIK İÇİN ADALET '' GİRESUN YOLUNDA
Ulusal basının görmezden geldiği ''Fındık İçin Adalet '' ''Fındık Emeğimiz,Yaşamımız'' yürüyüşü, ikinci gününde Giresun’un Piraziz İlçesi'nde yaklaşık 2 bin kişinin katılımı ile başladı.
19 Eylül 2017, 11:15

''Fındık İçin Adalet '' ''Fındık Emeğimiz,Yaşamımız'' yürüyüşü, ikinci gününde Giresun’un Piraziz İlçesi'nde yaklaşık 2 bin kişinin katılımı ile başladı.

image

İsyankar bir fındık emekçisi sırtında fındık çuvalı ile yürüyüşe eşlik etti. 

CHP'nin çağrısıyla Ordu'dan Giresun'a 'Fındık İçin Yürüyoruz' yürüyüşünün ikinci gününde CHP'liler ve fındık üreticileri Piraziz İlçe Belediyesi önünde toplandı. Gruba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP milletvekilleri veOrdu Giresun ilçelerinden fındık üreticileri yürüyüşe eşlik ediyor.

Belediye meydanında toplanan fındık emekçileri  geniş güvenlik önlemleri altında Karadeniz Sahil Yolu’nda ikinci gün yürüyüşüne başladı. 'Emek ekmek fındık demek' sloganları atan kalabalık alkışlarla yürüyüşünü sürdürdü.

Araçlı sürücüler ve yol güzergahındaki çevre halkı yürüyen kalabalığa destek veriyor. Yaklaşık 5 kilometre yürüyen kalabalık ilk mola yeri olan Bulancak’taki TIR pakında mola verdi. 
 
image
 
FINDIK 7 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Tarımda özel şirketlerin ve yabancı tekellerin baskısıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yerli üreticiler, bir yandan yüksek üretim maliyetleri öte yandan da devletin düşük alım fiyatları nedeniyle tepkilerini büyütüyor. Fındıkta Toprak Malzeme Ofisi'nin verdiği 10 liralık alım fiyatı randımana göre 8.5 liraya kadar düşerken, piyasada ise fiyatlar yer yer 7 liraya kadar indi. Çiftçiler ise tepkilerini fındık ağaçlarını keserek ve AK Parti binaları önüne fındık dökerek gösterdi

“Fındıkta çözüm bellidir. Taban fiyatı uygulamasına geri dönülmelidir. Taban fiyatı maliyet+kar payı+insanca yaşam payı ile belirlenmeli.

Yaklaşık 50 kilometre olan parkur tamamlandıktan sonra Giresun’da büyük bir miting gerçekleştirilecek. Mitinge birçok demokratik örgüt ve partinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Yürüyüş öncesi gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, üreticinin haklı talebini farklı bir şekilde provoke etmenin doğru olmadığını söyledi. Torun, üretici şu an içinde bulunduğu durumu hükümete ifade etmeye çalıştığını ifade etti. Torun, yürüyüş kararını alınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın apar topar açıklama yaptığını savunarak şöyle dedi:
"50 milyon ödeme yapılacağını ve eskisi gibi fındık alırken dikkat ettikleri belli konuları yumuşattıklarını ifade ettiler. Görüldü ki yürüyüşe başlamamız bile etkiledi. Bu sabah gelirken duydum çok sevindirici bir olay, 7,00 lira olan fiyat 8-8,50 liraya doğru tırmanmaya başladı. Demek ki üretici sesini çıkarınca üretici hakkını talep edince buna duyarsız kalınamıyor.Ne piyasa duyarsız kalıyor ne hükümet duyarsız kalıyor.
 
image
 
Yürüyüşe partili partisiz bütün yurttaşlarla, üreticiler destek veriyor.
 
Üreticileri desteklemek isteyen herkesle birlikte sadece üreticinin alın terini alması için mücadele ediyoruz. Bu haklı mücadeleyi hükümet ve yetkililer anlayacaktır ve mutlaka ama mutlaka fındık üreticisine destek olacak kararları alacaklardır.”
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bu sabah yeni bir açıklama yaptığını hatırlatan CHP'li Torun, şöyle devam etti:
 
image
 
"Görülüyor ki sayın bakan iki ay içerisinde sadece kendine gelenleri dinlemiş. Kendisine aktarılan bilgiler yetersiz. Lütfen bize de kulak versin. Biz bu yürüyüşü sadece fındık üreticisinin alın terinin karşılığını alması için yapıyoruz. Ama şunu da söylemek istiyorum; Türkiye’de tüm çiftçiler için yürüyoruz. Belki fındık için şu anda Karadeniz’de Ordu’dan Giresun’a doğru yollardayız ama şu da unutulmasın inanıyorum ki fındık üreticisi hakkını aldığında diğer üreticilerimiz de bu anlamda gücünü toparlayacak ve hakkını aramak için mücadelesini başlatacaktır. Bu Türk çiftçisinin, üreticinin yürüyüşüdür. Bu haklı bir doğru bir yürüyüştür.”
 
Şeffaf Gazete.com
 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 REJİM DEĞİŞİRKEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARI İYİ OKUMAK GEREKLİ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR