Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MARKALAR FUTBOLU SEVİYOR
MARKALAR FUTBOLU SEVİYOR
Süper Lig'de yeni sezonunun başlamasıyla birlikte futbol üzerinden iletişim yapmak isteyen markaların sponsorluk çalışmaları da hız kazandı. Yapıan araştırma futbol kulüplerinin markalarla olan ilişkisini ortaya koyuyor.
26 Ekim 2017, 10:50
 
Süper Lig'de yeni sezonunun başlamasıyla birlikte futbol üze­rinden iletişim yapmak isteyen markaların sponsorluk çalışmaları da hız kesmiyor.
        image
 
The Brand Age Dergisi tarafından hazırlanan haber araştırma dosyası, futbol kulüplerinin markalarla olan ilişkisini ortaya koyuyor: 2017-2018 sezonunda Süper Lig’e sponsor olan marka sayısı 189. En çok sponsorluğa sahip takım Sivasspor(33). Sivasspor’u sırasıyla Antalyaspor(26), Beşiktaş(22), Galatasaray(21) ve Fenerbahçe(16) takip ediyor. En çok sponsor olan marka Spor Toto, elde edilen gelirlere bakıldığında ise Beşiktaş 17,5 milyon dolarla açık ara önde."
 
Süper Lig 2017-2018 sezonu birkaç hafta önce başladı. En az futbol kulüpleri kadar markalar da bu heyeca­na ortak oluyorlar. Çünkü futbol üze­rinden marka bağlılığı yaratma ve aidi­yet duygusunun parçalarından biri olma isteği markaları yüksek bütçeli sponsorluk an­laşmalarına yöneltiyor. The Brand Age Dergisi, Süper Lig’in yeni sezonunda sponsorluk anlaşmaları yenilenmişken ve bazı kulüpler mecralarına sponsor aramaya devam ederken futbol kulüplerinin markalarla olan ilişkisini ortaya koydu.
 
           image
 
İştemarkaların futbola olan ilgileri ile ilgili ilginç veriler...
 
2017-2018 sezonunda önceki döneme kıyasla sponsorluk oranında %30 artış var
2017-2018 sezonuna bakıldığında, TFF’nin kendi sponsorları hariç, Süper Lig’de 189 sponsor marka bulunuyor. Bir mar­kanın birden fazla kulüb
e sponsor olabilmesi dolayısıyla toplam sponsorluk sayısı ise 264’e ulaşmış durumda.
 image
 
Geçen sezon Süper Lig’de toplam 146 markanın 224 sponsorluğu vardı. Bu sayılar, geçen sezona oranla sponsor sayısında %30’a yakın, toplam sponsorluk sayısında da %20’ye yakın bir artışı gösteri­yor.
 
        image
 
Hangi marka hangi kulübün sponsoru
Futbol-marka işbirlikleri her geçen gün giderek gelişiyor. Futbol kulüplerinin taraftar desteğinin yanında markayla yapılan iş birlikleri de kulübün başarı yakalamasında ve sporun gelişmesinde belirleyici etken­lerden biri oluyor. İşte 3 büyük kulübün sponsor markaları ve yıllık toplam gelirleri:
 
BEŞİKTAŞ JK: Stadyum (Vodafone) - 7 milyon dolar,
Forma Göğüs / Avrupa & Forma Göğüs / Türkiye (Vodafone) - 5 milyon dolar
Forma Sırt (Beko) - 3.3 milyon dolar
ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 17,5 milyon dolar...
 
GALATASARAY SK: Stadyum (Türk Telekom) - 10 milyon dolar
Forma Göğüs / Avrupa (Turkish Airlines), Forma Göğüs / Türkiye (NEF) -10.5 milyon TL
Forma Sırt (Garenta) – 5 milyon TL
ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 14,5 milyon dolar...
 
FENERBAHÇE SK: Stadyum (Ülker) – 9 milyon dolar
Forma Göğüs / Avrupa (Borajet), Forma Göğüs / Türkiye – 4 milyon dolar
Forma Sırt (Halley) – 3 milyon TL
ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 12 milyon dolar...
image
 
Süper Lig’de en fazla sponsora sahip takım “Sivasspor”
Forma sponsoru ya da ana sponsor denildi­ğinde akla ilk olarak kulüp formasının göğüs kısmındaki reklam alanı geliyor. Süper Lig’de en fazla sponsora sahip Sivasspor’un toplamda 33 sponsoru bulunuyor. Antalyaspor’un 26, Beşiktaş’ın 22, Galatasaray’ın 21, Fenerbahçe’nin ise 16 sponsoru var.
 
Bu sezon 7 futbol kulübünün stat sponsorluğu var
Süper Lig’de son yıllarda ortaya çıkan sponsorluk türlerinden birini de stad­yumlara marka isminin verilmesi ile gerçekleştirilen Naming anlaşmaları oluşturuyor. Bu sezon 7 futbol kulü­bünün statları marka isimlerini aldı. Vodafone – Beşiktaş, Türk Telokom – Galatasaray, Üler – Fenerbahçe, Medical Park – Trabzonspor gibi 4 büyük kulübün yanı sıra Aytemiz Alanyaspor, Başakşehir ve Antalyaspor statlarına sponsor bulan takımlar arasında yer alıyor.
 
En çok sponsor olan marka “Spor Toto”
Sponsorların sektörel dağılımlarına baktığımızda; inşaat, bankacılık/sigorta, hazır giyim ve lojistik öne çıkarken bunları bahis şirketleri, sağlık kurumları ve içecek firmaları takip ediyor. Süper Lig takımlarına en çok sponsor olan markaların başında ise Spor Toto geliyor. Spor Toto’nun 2017-2018 sezonu için 16 sponsorluğu bulunuyor. Coca Cola (8), iddaa (8), Denizbank (7) ve Acıbadem (7) öne çıkan diğer markalar arasında.
 
 image
 
Tüm grafikler ve sayısal veriler www.anasponsor.com adresinden alınmıştır.
 
Şeffaf Gazete.com
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR