Güzel ülkemiz için yazıyoruz - KENEVİR ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/ekonomi/33277/kenevir-uretimine-basliyoruz

 

KENEVİR ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ
KENEVİR ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda önemli açıklamalar yaptı. Plastik poşete karşı başlatılan kampanyaya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, poşet yerine kenevirden imal edilen filelerin kullanılmasını önerdi.
9 Ocak 2019, 21:24
 
Son zamanlar bu plastik poşetler vb. birçok ürünlerle ilgili olarak bir savaş başlattık. Bunun 500 yıl, 750-1000 yıl bunu toprak eritemiyor. Savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık. Anacağım evde file dokurdu. File ile alışveriş yapar gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zamanlar bunlar kenevirden yapılırdı. Ülkemizde keneviri yok ettik. Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı.
 
Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor.
 
Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda biz de bunun çalışmasını yapıyoruz. 
 
image
 
19 İLDE İZİN VERİLMİŞTİ
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 yılında Türkiye'nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye, 2017'de toplam 1 ton kenevir tohumu üretti.