Güzel ülkemiz için yazıyoruz - İŞTEN ÇIKARMALAR DURDURULAMIYOR Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/ekonomi/35458/isten-cikarmalar-durdurulamiyor

 

İŞTEN ÇIKARMALAR DURDURULAMIYOR
İŞTEN ÇIKARMALAR DURDURULAMIYOR
25-30 Mart arasında yapılan araştırmaya göre, koronavirüs salgınında çalışanların yüzde 13’ü ücretsiz izne çıkarılırken, yüzde 9'u işten atıldı. Oranlar nisanda daha da yükselmiş olabilir.
9 Nisan 2020, 13:01
 
BAREM tarafından gerçekleştirilen araştırma her 10 çalışandan sadece 6’sının çalışma düzeninin değiştiğini ortaya çıkardı. “Evde kal” çağrılarının yapıldığı dönemde çalışanların yüzde 37’sinin salgından önce olduğu gibi çalışmaya devam etmesine ilişkin veri dikkat çekiyor.
 
İŞTEN ÇIKARTILANLARIN ORANI YÜZDE 9 
BAREM tarafından 25-30 Mart tarihleri arasında Türkiye genelinde 1007 kişi ile telefon görüşmesi yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, Koronavirüs salgınının iş dünyası üzerindeki etkileri incelendi. Görüşülen kişilerin yüzde 37’si salgın sırasında da aynı şekilde çalışmayı sürdürdüğünü, yüzde 13’ü ücretsiz izinde olduğunu, yüzde 12’si kısıtlı gün ve saatlerde çalıştığını ve yine yüzde 12’si ücretli izne çıkarıldığını belirtti. İşten çıkarılan veya şirketini kapatanların oranı ise yüzde 9. Evden çalışma çözümünü kullananların oranı ise sadece yüzde 8.
 
Araştırmanın mart ayının sonunda yapıldığı gözetildiğinde; salgının daha da yayıldığı, genel tedbirlerin arttığı, çalışanlarında vaka görülen iş yerlerinin çoğaldığı nisanda ücretsiz izin uygulamasının veya işten atmaların yoğunlaşabileceği düşünülüyor. 
 
image
 
ÇALIŞANLARIN DURUMU İSE ŞÖYLE: 
ESNAF DİRENİYOR: Kendi işinde çalışanların yüzde 34’ü aynı şekilde çalışmaya devam ettiğini, yüzde 25’i geçici olarak işine gitmediğini, yüzde 17’si ise firmasını kapattığını belirtiyor. Kısıtlı gün ve saatlerde çalışanların oranı yüzde 12 iken evden çalışanların oranıysa sadece yüzde 8.
 
ÖZEL SEKTÖR ÜCRETSİZ İZİNDE: Özel sektörde olup, çalışmayı sürdürenlerin oranı yüzde 38. Özel sektörün aldığı önlemler arasında yüzde 19 ile ücretsiz, yüzde 13 ile ücretli izin ve yüzde 11 ile  kısıtlı gün ve saatlerde çalışma şekilleri görülüyor. Evden çalışanların oranı yüzde 7, bir o kadar da işten çıkarılan mevcut.    
 
KAMU ÜCRETLİ İZİN YAPIYOR: Kamu sektöründeyse iş düzeni aynı kalanların oranı yüzde 39. Kamuda ücretli izin yüzde 27 ile diğer sektörlerden daha yaygın bir uygulama. Kısıtlı gün ve saatlerde çalışanlar yüzde 15, evden çalışanlarsa yüzde 10 oranında. Ücretsiz izinli olduğunu söyleyenlerse sadece yüzde 6.
 
YARI ZAMANLI ÇALIŞANLAR İŞ BEKLİYOR: Gruplar arasında iş düzeni en çok değişen kesim yarı zamanlı çalışanlar. İş durumu aynı kalanların oranı yüzde 28 iken, iş bekleyenlerin oranı ise yüzde 44.
 
ÜRETİM SEKTÖRÜ SALGIN ÖNCESİ GİBİ
Araştırma verilerini değerlendiren Barem Genel Müdürü Sencer Binyıldız; “Bu dönemde online perakende, lojistik ve sağlık gibi bazı sektörleri dışarda bırakırsak iş dünyasını çok zor günler bekliyor. Salgının başında sayılırız ve yaptığımız araştırmaya göre halihazırda 10 çalışandan 6’sının çalışma düzeni şu veya bu şekilde değişmiş. Ancak üretimin halen devam ediyor olmasıyla, toplumun dayanışmaya olan inancı ve desteğiyle bu zor günlerin aşılacağına inanıyorum” dedi.