Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MERKEZ BANKASI FAİZ YÜKSELTTİ
MERKEZ BANKASI FAİZ YÜKSELTTİ
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün Murat Uysal’ın görevden alınmasının ardından ilk kez yeni başkan Naci Ağbal başkanlığında toplandı. Alınan kararla politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltildi.
19 Kasım 2020, 21:34
 
 
TCMB’nin faizleri piyasa beklentisine paralel şekilde 475 baz puan artırdığı PPK kararı sonrası piyasalarda ilk tepki olarak dolar/TL 7.50’ye kadar geriledi. Kur bu seviyede kalıcı olamazken tekrar 7.60 bölgesine doğru dalgalanmalar devam etti.
 
2) MERKEZ FAİZİ YÜZDE 15’E ÇEKTİ
Merkez Bankası (TCMB) politika faizini piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %15’e yükseltirken attığı adımı da dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma olarak tanımladı.
 
Merkez Bankası tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı yani %15 üzerinden yapılacağını belirtti.
 
Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde “Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir” denildi.
 
3) NET ULUSLARARASI REZERVLER 16 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
TCMB’nin net uluslararası rezervleri 13 Kasım’da bir önceki haftaya göre 3.14 milyar dolar azalarak Mart 2004’ten bu yana en düşük seviye olan 16.43 milyar dolara indi.
 
TCMB’nin net uluslararası rezervleri bundan önceki hafta 636 milyon dolar artarak 19.57 milyar dolara çıkmıştı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEPREM DEĞİL RANT ÖLDÜRÜR -Özge Güneş
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 GRİP AŞISI KRİZİ ACİL ÇÖZÜLMELİ
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR