Güzel ülkemiz için yazıyoruz - EMEKLİ MAAŞI VE MEMUR ZAMMI KESİNLEŞİYOR Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/ekonomi/41057/emekli-maasi-ve-memur-zammi-kesinlesiyor-

 

EMEKLİ MAAŞI VE MEMUR ZAMMI KESİNLEŞİYOR
EMEKLİ MAAŞI VE MEMUR ZAMMI KESİNLEŞİYOR
Ocak başında da 6 aylık enflasyon oranının TÜİK tarafından duyurulmasıyla refah payı hariç nihai emekli maaşı ve memur zammı kesinleşecek.
18 Kasım 2023, 10:37
 
Emekli kök maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli ve memur maaşı kaç lira olacak?
 
Emekli ve memur ocak zammı için geri sayım başladı. Aralık ayı başında kasım enflasyon rakamlarının belli olmasıyla emekli kök maaş zammı ve memur maaşları artışları büyük oranda belli olacak. Ocak başında da 6 aylık enflasyon oranının TÜİK tarafından duyurulmasıyla refah payı hariç nihai emekli maaşı ve memur zammı kesinleşecek.
 
Orta Vadeli Plan (OVP) ile Türkiye Yüzyılı'nın ekonomik temellerinin atılması ve mali disiplinde yol haritasının belli olması sonrası emekli zammı düzenlemesi öncelikli gündem halini aldı. Sabah'ta yer alan habere göre, 2024 yıl başına kadar emeklileri rahatlatan 5000 TL emekli ikramiyesi ödemesi gerçekleşti. Emekliler için bundan sonraki adımlar kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi olacak.
 
TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 oldu. Tüm bunlarla beraber 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,41 olarak kayıtlara geçti.
 
Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.
 
Yani bundan sonra enflasyon rakamları sıfır çıksa dahi bu zam oranları kesinleşmiş oldu.