Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HİSSE SENETLERİNE VERGİ GELİYOR İDDİASI
HİSSE SENETLERİNE VERGİ GELİYOR İDDİASI
Reuters ekonomi yetkilisi, Türkiye'de hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmaların nihai noktaya geldiğini söyledi.Ekonomi yetkilisi, "Hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmalar nihai noktaya geldi" dedi.
6 Haziran 2024, 12:16
 
Henüz nihai bir karar verilmiş olmasa da haberlerin ardından hisse senetleri son üç haftanın en düşük seviyesine geriledi
Türkiye, mali sıkılaştırma hamlesinin bir parçası olarak hisse senedi ve kripto varlıklara yapılan yatırımlardan elde edilen gelirleri vergilendirmeyi düşünüyor. Haber üzerine hisse senetleri ve lira düştü. 
 
Reuters'in AK Parti yetkililerine dayandırdığı haberine göre, hisse senedi ve kripto varlıklar üzerinden elde edilen kazançlara vergi getirilmesi gündemde.
AK Parti yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in hafta sonu yapılan bir parti toplantısında söz konusu planları ele aldığını söyledi ve görüşmeler özel olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemedi. Yetkililer, Şimşek'in toplantı sırasında tüm finansal gelirlerin uygun şekilde vergilendirilmesi gerektiğini vurguladığını söyledi. Reuters'a konuşan bir yetkili de hisse senedi ve kripto varlıkların alım satımına işlem vergisi getirme çalışmalarını neredeyse tamamladığını aktardı.
 
Bakan Şimşek: Kamu ihale reformu yapacağız
Türkiye 2008 yılında borsa işlemlerinden elde edilen karlar üzerindeki vergi oranını yüzde 10'dan yüzde 0'a indirdi. Adlarının açıklanmasını istemeyen bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini doğruladı ancak nihai bir karar alınmadığını söyledi ve verginin potansiyel ölçeği hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bu yıl dünyanın en iyi performans gösteren hisse senedi endekslerinden biri olan Borsa İstanbul 100 endeksi, haberlerin ardından yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesine gerileyerek salı gününü yüzde 1,8 düşüşle kapattı. Ülkenin bankacılık endeksi yüzde 4,1 ile 16 Nisan'dan bu yana en fazla kaybı yaşarken, lira dolar karşısında yüzde 1,2 kadar zayıfladı.
 
"Uzun vadede kazanç sağlayabilir"
İstanbul'daki Strateji Portföy'de para yöneticisi olan Burak Çetinceker, “Kısa vadede bu hisse senedi piyasası için acı gibi görünüyor, ancak uzun vadede büyük bir kazanç anlamına geliyor” dedi. Çetinceker, uzun vadede böyle bir hamlenin oynaklığı azaltabileceğini, yatırım kültürünü geliştirirken spekülasyonu azaltabileceğini belirtti. 
 
Merkez Bankası'nın net rezervleri artıya geçti
Merkezi Kayıt Kuruluşu'na göre, 2020 başından bu yana hisse senedi hesaplarının sayısının yaklaşık yedi kat artarak 8,3 milyona ulaşmasıyla, vatandaşların hisse senedi piyasasına olan ilgisinin arttığı bir dönemde bu planlar gündeme geldi. Bu dönemde gösterge Borsa İstanbul 100 Endeksi lira bazında yüzde 800'den fazla, dolar bazında ise yüzde 70 yükseldi.
 
Şimşek'in bir yıl önce göreve gelmesinden bu yana, Merkez Bankası enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla faiz oranlarını yüzde 8,5'ten yüzde 50'ye yükseltti. Para politikasındaki değişikliğin ardından Şimşek, özellikle hükümetin bu yıl ekonomik çıktının yüzde 6,4'ü oranında bir bütçe açığı öngörmesi nedeniyle, enflasyonla mücadele çabalarını mali tedbirlerle destekleme sözü verdi. Bakanlık geçen ay bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında kesintiye gitti ve asgari kurumlar vergisi oranının yanı sıra gayrimenkul gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin planlarını açıkladı. Bakanlık yetkilileri, yeni vergi düzenlemelerinin parlamentonun bu hafta kripto varlıklarla ilgili mevzuatı görüşmesinin ardından ele alınacağını söyledi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR