Güzel ülkemiz için yazıyoruz - NVIDIA ZİRVEYİ MICROSOFT'TAN ALABİLİR Mİ ? Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/ekonomi/41966/nvidia-zirveyi-microsofttan-alabilir-mi-

 

NVIDIA ZİRVEYİ MICROSOFT'TAN ALABİLİR Mİ ?
NVIDIA ZİRVEYİ MICROSOFT'TAN ALABİLİR Mİ ?
Nvidia zaten dünyanın en değerli yarı iletken firmasıydı. Şimdi ise piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ilk bilgisayar çipi şirketi oldu. Çarşamba günü şirketin hisseleri yüzde 5,2’lik artışla 1.224,40 dolar gibi rekor bir seviyeden kapanarak piyasa değerini 3 trilyon doların üzerine çıkardı ve Apple’ı geride bıraktı.
6 Haziran 2024, 12:33
 
California merkezli çip üreticisi Nvidia'nın piyasa değeri ilk kez 3 trilyon doları geçti.
Böylelikle Nvidia'nın piyasa değeri ilk kez Apple'ı geçmiş oldu.
 
Nvidia'nın hisse fiyatı yüzde 5,16 artarak 1.224 dolara çıktı. Hisselerindeki yükselişle Nvidia'nın piyasa değeri de ilk kez 3 trilyon dolar seviyesini aştı.Çip üreticisinin hisse fiyatında, yılbaşından bu yana da yüzde 146'nın üzerinde artış görüldü. Şirketin hisselerindeki artışta, Nvidia'nın yapay zeka çiplerine olan talebin artması etkili oldu.
 
Nvidia, piyasa kapanışı itibarıyla 3,011 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşırken, Apple'ı geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.
Apple hisselerinin de bugün yüzde 1'e yakın artış göstermesine rağmen şirketin piyasa değeri 3,003 trilyon dolarda kaldı.
 
Nvidia, şubatta önce Amazon'u, daha sonra da Alphabet'i geçerek piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 3. şirketi olmuştu.