Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ENGELLİ VE YAŞLI AYLIĞINDA SON DURUM
ENGELLİ VE YAŞLI AYLIĞINDA SON DURUM
2024 Temmuz için memur maaşlarına yapılan zamla birlikte engelli aylığı, 65 yaş aylığı, kıdem tazminatı tavanı ve evde bakım yardımı gibi rakamlar da netleşti.
3 Temmuz 2024, 08:53
 
TÜİK'in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından 2024 Temmuz için zamlı memur maaşlarının belli olmasıyla engelli aylığı, 65 yaş aylığı, kıdem tazminatı tavanı, evde bakım yardımı gibi rakamlar da netleşti.
 
Memur maaş zammı, maaş katsayılarında da artışa neden olduğu için bu kaleme bağlı olan yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve desteği alanların ödemelerinde  artış gerçekleşti.İşte yeni rakamlar
 
ENGELLİ AYLIĞI
Engelli maaşı yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlar için 2 bin 797 TL'den 3 bin 336 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar için ise 4 bin 196 TL'den 5 bin 5 TL'ye yükseltildi.
 
65 YAŞ AYLIĞI
65 yaşını doldurmuş olan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık hakkından yararlanmayan vatandaşlara verilen yaşlılık aylığı 2024 Temmuz ayında 3 bin 504'den 4 bin 180 'TL'ye yükseltildi.
 
EVDE BAKIM YARDIMI AYLIĞI
Memur maaşlarına gelecek zamla birlikte evde bakım yardımı da zam oranında arttı. Evde bakım yardımı aylığı 7 bin 608 TL'den 9 bin 76 TL'ye yükseldi.
 
KIDEM TAZMİNATI TAVANI
Kıdem tazminatı tavanı brüt 35.057 lira olarak uygulanıyordu. Zammın ardından yeni kıdem tazminatı tavanı damga vergisi kesilmeden brüt olarak 41 bin 826 TL'ye yükseldi.
Kıdem tazminatı taban ücreti ise asgari ücret zammı ile belirlendiği için artmadı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR