Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BODRUM TORBA'DA GÖRÜLMEMİŞ UYGULAMA
BODRUM  TORBA'DA GÖRÜLMEMİŞ UYGULAMA
Bodrum Torba'da kamuya açık olan sahil bantı '' Arsanın sınırı deniz kıyısı o yüzden hakkımız '' diyen yasa tanımaz Avukat ve müvekkili tarafından duvar örülerek kapatıldı Sahilde yürümek veya burada denize girmek isteyen vatandaşlar ‘Burası özel mülk giremezsiniz’ uyarısıyla karşılaşıyor.
7 Haziran 2016, 16:01

 

Bodrum'a bağlı Torba Mahallesi'nin sakinleri, bir işletmeci tarafından yapılan tesis için sahilin duvarlarla örüldüğü, bu nedenle denizi ve plajı halka kapatarak kamuya ait olan kumsalın gasp edildiğini iddia ederek ,sahilden geçemediklerini ve kumsalı kullanamadıklarını belirterek eylem yaptı.

Bodrum'da 'Sahilimizi İstiyoruz' Eylemi


 Torba Demir mevkiine yürümek veya burada denize girmek isteyen vatandaşlar ‘Burası özel mülk giremezsiniz’ uyarısıyla karşılaşıyor. 

Bodrum'a bağlı Torba Mahallesi'nin sakinleri, bir işletmeci tarafından yapılan tesis için sahilin duvarlarla örüldüğü, bu nedenle denizi ve plajı kullanamadıklarını gerekçesiyle eylem yaptı.image

Yasalara aykırı olarak Kumsal ve sahil yürüme bantı duvar örülerek kapatılmış

Torba Mahallesi'nde turistik tesis ve restoran yaptıran iş adamı Ali Gülçelik'e ait inşaatı süren işletmenin, kıyı kenar çizgisini iki metrelik duvar ve denizin içine bir metre yüksekliğinde duvar örerek sahili kamunun kullanımına kapattığını öne süren mahalle sakinleri, eylem yaptı. Torba Güzelleştirme Derneği Başkanı Sencer Kaygusuzer ile dernek üyeleri öncülüğündeki eyleme, yaklaşık 70 kişi katıldı.

Topluluk, 'Sahilimizi geri istiyoruz' yazılı pankart taşıdı. Grup ile tesis bekçileri, sahilin kullanımının engellendiği iddiası yüzünden bir süre sözlü atıştı.

image

Topluluk adına açıklamayı yapan mahalle sakini 72 yaşındaki Orhan Özdem, "35 yıldır kullandığımız kamunun plajına, sahiline dört yıldır giremiyoruz. Denizin içine kadar duvar ördüler. Girmeye çalışan vatandaşları da kürekle ve köpekle tehdit etmeye başladılar. Kamunun malının duvarlarla çevrildiğini ve işgal edildiğini, tekrar kamuya açılması gerektiğini belirten şikayet dilekçelerimiz iki yıldır valilik ve belediye başkanlığında. Yaptığımız suç duyurularına verilen cevaplar 'Adı geçen yer kamuya açıktır' gibi anlamsız ve trajikomik bir cevapla geçiştiriliyor. Oysaki biz burada devlet kurumlarının işgal edilen denizin içindeki duvar dahil olmak üzere kıyı kenar çizgisinin tespit edilerek işgalin kaldırılmasını istiyoruz. 

image

Duvar örülmeden sahilin geçişe açık olduğu resimde görülmekte.

Tesisin tapusunun denize sıfır halde olması durumunda bile kamu yararına olduğu için iptal davası açacağız.

Resmi kurumlar şikayetlerimize kayıtsız kaldı, ancak biz kayıtsız kalmayıp, işgalin kaldırılması ve 39 yıllık sahilin tekrar vatandaşın kullanımına açılması için dava açacağız" dedi.

AVUKAT'TAN ALAYCI AÇIKLAMA

Mahallelinin iddiasının asılsız olduğunu, hukuksuz hiçbir inşaat imalatında bulunmadıklarını söyleyen Ali Gülçelik'in avukatı Başak Orkun ise "Şu anda müvekkilimin tapulu malı denizin içine kadar geliyor. Bu nedenle tapu sınırının olduğu yere kadar duvar örmemiz son derece normal.

Burada hukuk dışı bir uygulama olmadığı gibi vatandaşların denize girmesinin engellendiği iddiaları doğruları yansıtmıyor. İsteyen gelsin, istediği zaman denize girsin,diyerek alaycı bir tavırla denizin içine kadar örülen duvarın savunmasını yaptı.

Şeffaf Gazete.com


 

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 FİYATLAR NEDEN ARTTI ? Yalçın Doğan
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS & CYPRUS 5 '' Kıbrıs'da 2 İranlı kız ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR