Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD TÜRKİYE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
ABD TÜRKİYE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
Trump ilk açıklamasında, 'Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşmemiz olacak' dedi. Kısa süren ikili toplantının ardından iki lider birlikte basın mensuplarına açıklamada bulundu. Ardından iki ülke heyetleri bir görüşme gerçekleştirdi ve 2 saat süren zirvenin ardından Erdoğan Beyaz Saray'dan ayrıldı.
16 Mayıs 2017, 21:38
 
ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’da ilk kez bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ucaktan indiğinde ABD protokol müdürü vekili karşıladı.
 
Başkan Trump ile sarayda yapacağı ikili görüşme öncesi birlikte basın mensuplarına poz verdi.
 
Ardından birlikte görüşen Trump ve Erdoğan, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
image
 
Basın toplantısında Trump’ın öne çıkan açıklamaları şu şekilde oldu:
 
– Türkiye ve ABD, on yıllardır büyük müttefikler. Soğuk Savaş’ta Türkiye, Sovyetler Birliği’nin genişlemesini engelledi. Türkiye’nin Kore Savaşı boyunca gösterdikleri büyük cesaret hala hafızalarımızda.
 
– Kore´deki savaştaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmişti ve dünyanın en iyi askerlerden olduğunu söylemişti.
 
–  Türkiye´yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye´nin liderliğinden de mutluyuz ve Türkiye´nin çabalarını da memnuniyetle karşılıyoruz.
 
– Türk halkı son yıllarda korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Biz de bu saldırılara karşı Türkiye’ye destek olduk ve başsağlığı dileklerimizi ilettik. IŞİD ve PKK terör örgütlerine karşı Türkiye’ye destek veriyoruz.
 
Türkiye ile ilişkimizi hiç kimse yenemeyecektir.
 
– Türkiye’nin Suriye’deki çabalarına destek veriyoruz. Suriye’de şiddetin azaltılması için çabalıyoruz.
 
– Erdoğan ile ticareti geliştirmek için görüştük. İki ülke arasındaki ilişkileri bu yönde geliştirebiliriz.
 
– Silah siparişi vermiştik ve bunun gelmesini bekliyoruz.
 
image
 
ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI
 
– Öncelikle ABD Başkanı Sayın Trump’a ve ekibine şahsım ve heyetime gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bir kez daha huzurlarınızda, Sayın Trump’ı seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Az önce ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Köklü geçmişe dayanan ve stratejik ortaklıkları ele aldık.
 
– Türkiye ile ABD arasındaki bağlar demokratik ve müşterek bağlar arasında gerçekleşmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız, küresel barış için önemlidir. Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde iki ülkenin göstereceği işbirliği her zamankinden daha önemlidir.
 
– Esasen, ABD, BM ve NATO gibi kilit kurumlar ile yakın ilişkiler içerisindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere diyaloğu artırmanın çabasındayız. Doğrusu ben bu ziyaretimizi tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.
 
– Gerek ikili görüşmemiz, gerek heyetler arası görüşmemizin geleceğimize yönelik daha büyük kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine müşterek bir tavır koymamız çok önemlidir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmamakta kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok. Özellikle YPG-PYD terör örgütlerinin muhatap alınması, uluslararası mutabakata uygun değildir. Suriye, Irak, Yemen’deki durumu kaosa çevirmek istenler elbet kaybedecektir.
 
Gülen ile beklentilerimizi açıkça ifade ettik.
 
– Bilhassa Suriye rejiminin kimyasal saldırısı sonrası takınılan tutumu son derece yerinde buluyoruz.
 
HEYETLER ARASI GÖRÜŞME SONA ERDİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki ikili görüşmenin ardından gerçekleştirilen heyetlerarası görüşme sona erdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki liderin yaklaşık 20 dakika süren ikili görüşmenin ardından yapılan ortak açıklama sonrası heyetlerarası görüşmeye geçildi. Heyetlerarası görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.
 
Rusya’ya bazı bilgileri verdiği iddiasıyla zor bir gün geçiren Trump, başka soru almadan basın toplantısını sonlandırdı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle yemeğini de Beyaz Saray’da Trump ile birlikte yiyecek. Beyaz Saray önünde Erdoğan’a destek ve karşıt protesto eylemlerinin de düzenlenmesi bekleniyor.
 
image
 
Görüşmede Türk tarafının heyetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Savunma Bakanı Fikri Işık, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu katıldı. ABD tarafında da Trump’ın yanında Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Türk yetkililerin diğer mevkidaşları yer aldı.
 
Erdoğan Trump ile görüşmesinin ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde Amerikalı kanaat önderlerini kabul edecek. Cumhurbaşkanı yerel saat ile 18:00-19:30 arası Amerikalı şirketlerin CEO'ları ve Fon yöneticilerini yine Washington Büyükelçiliği'nde kabul edecek.
 
Erdoğan temaslarının ardından yerel saatle 20:15'de Washington'dan ayrılacak.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR