Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SARRAF MAHKEMEYE PRANGALI GETİRİLDİ
SARRAF MAHKEMEYE PRANGALI GETİRİLDİ
Erdal Aksünger, Sarraf davasının bedelini Türk milletinin değil suçu işleyenlerin ödemesi gerektiğini belirtti. Aksünger, Sarraf davası nedeniyle Türk bankacılık sistemi ve bazı kamu bankalarının çok ağır cezalarla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.
26 Eylül 2017, 14:46
 
Brooklyn Metropolitan cezaevinde kalan Rıza Sarraf mahkemeye çıkarıldı
 
ABD'de devam eden eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da sanıklar arasına eklendiği Zarrab davasının jürili ana duruşması ertelenirken, İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab ile birlikte ABD’de tutuklu yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 15 Türk şahidin mahkeme tarafından dinlenmesini istedi.
 
Prangalı olarak mahkemeye çıkartılan,haklarında 95'er yıl hapis istenen Zarrab'ın saçlarını ve sakalını kısalttığı, Atilla'nın da top sakal bıraktığı gözlendi.
 
Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, New York Barosu'na kayıtlı Türk avukatlardan Cahit Akyol, Amerikalı ve Türk gazeteciler izledi
 
Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, Hâkim Richard Berman’a savcılığın elindeki delillere yönelik koruma kararı olduğu için iddialarla ilgili Türkiye’deki şahitleri belirlemekte zorlandıklarını, yeni iddianamenin bu durumu daha da zorlaştırdığını belirtti.
 
image
 
ŞAHİTLER ABD'YE GİTMEYE ÇEKİNİYOR
 
New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut da, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, "Jürili duruşmaların tarihi şimdilik 27 Kasım 2017 olarak belirlendi. Tabi bu tartışılacak. Halk Bankası avukatları Türkiye'de 15 şahitleri olduğunu ifade ettiler. Halkbank Genel Hakan Atilla'nın avukatı duruşmaların 27 Kasım'a ertelenmesini, 15 şahidin dinlenmesi gerektiğini belirtti. Bu şahitlerin de ABD'ye gelmeden internet üzerinden oluşturulacak bir sistemle dinlemesini istediler" diye konuştu.
 
Daha önce Türkiye’ye giderek şahitlerle görüştüklerini de ifade eden Fleming, savcılık tarafından şimdiye kadar kendilerine sunulan deliller üzerinde yoğun tercüme yaptıklarını, ancak  tüm delillerin verilmesinden sonra şahitlerin tüm listesini mahkemeye iletmelerinin uygun olacağını belirtti. Fleming, Mehmet Atilla’ya yönelik önceki iddianamedeki suçlamalara daha önce itiraz ettiklerini hatırlatarak, yeni iddianamaye yönelik itirazlarını yenileceklerini de belirtti.
 
image
 
Duruşmada, Atilla'nın avukatları, 30 Ekim'de başlayacak ana davanın 27 Kasım tarihine alınmasını, müvekkillerinin adını temize çıkarmak istediğini, Türkiye'den Atilla lehine tanıklık etmek isteyen kişiler olduğunu ancak ABD'ye gelmek istemediklerini, söz konusu tanıkların video konferans aracılığıyla ifade vermek istediklerini söyledi.
 
Atilla'nın avukatları ayrıca davanın düşürülmesi yönündeki taleplerinden geçici olarak vazgeçtiklerini ancak hazır olduklarında bunun için yeniden başvuracaklarını Yargıç Richard Berman'a aktardı. Sarraf ve Atilla'nın avukatları, savcılığın sunduğu belgelerin İngilzce'den Türkçe'ye ve Türkçe'den İngilizce‘ye çevirilerine itirazları olduğunu, belgelerin uzman kişiler tarafından yeniden çevrilmesini istediklerini söyledi. Yargıç Richard Berman, jürili yargılamanın başlaması için 27 Kasım tarihinin uygun olup olmadığı konusundaki kararını savunma ve savcılık makamlarına ileteceğini açıkladı.
 
JÜRİLİ DURUŞMA 27 KASIMA KADAR ERTELENDİ
 
Rüşvet almak ve diğer 9 sanığın eylemlerini onaylama ve sanıkları korumakla suçlanan Ekonomi eski Bakanı Çağlayan’ın da sanıklar arasına eklenmesi ve Halkbank’ın yeni iddianamede merkez haline gelmesiyle daha önce 30 Ekim olarak duyurulan jürili ana duruşmaların başlangıç tarihi 27 Kasım’a kadar ertelendi. Zarrab ve Atilla dahil tüm sanıklar, İran’a yönelik yaptırımları delmek, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklamak gibi altı suçtan toplam 95 yıl hapis cezası istemiyle ABD’de tutuklu yargılanıyor.
 
TIKLA CANLI DİNLE 
 
image
 
CHP’Lİ ERDAL AKSÜNGER DE SALONDA
 
Türk basınının muhabir yollamadığı bu önemli duruşmayı 17 Aralık operasyonu sonrasında dört eski bakanın yüce divana gönderilmesi konusunda TBMM’de açılan soruşturma komisyonu üyesi de olan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de duruşmayı takip etti ve Türk basınına oradan bilgi geçip açıklamalar yaptı.
 
Aksünger,duruşma sonrasında Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Türkiye açısından sıkıntılı bir süreç olan davayı yakından gözlemlemek ve bu davayla ilgili Türkiye’nin düşeceği sıkıntıları öngörmek ve gerekli uyarıları yapmak için duruşmayı izlediğini söyledi.
 
"Türkiye'deki tanıklardan söz edilmesinin çok ilginç"
 
Daha önce Türkiye'deki yargı sürecini yakından izleyen ve dört bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi için açılan Meclis Soruşturma Komisyonu'nda da yer alan Aksünger duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, "Atilla'nın avukatlarından gelen talep üzerine Türkiye'den bazı tanıkların da video konferans aracılığıyla dinleneceğini söyledi. Türkiye'deki tanıklardan söz edilmesinin kendisine çok ilginç geldiğini belirten Aksünger, 'Çünkü o zaman bu davanın Türkiye'deki bir dava içerisinden takip edilmesini sağlamaya çalışıyorlar.
 
Ama Türkiye'de bir dava görülmedi, orada bir mahkeme kurulmadı. Bunların hepsine takipsizlik kararları verildi. Tanıkların dosyada adı geçen kişiler olduğunu düşünüyorum. Onlar da tutuklanma gerekçeleri olduğunu düşünerek, telekonferans yapılmasını istediler" dedi.
 
"Kimse Türk milletine bu davalardan dolay bedel ödetemez"
 
Aksünger, Sarraf dosyasına ilişkin Türkiye'de bir yargıya varılmadığı için New York'ta duruşmayı izlediklerini söyledi ve "Acı olan da bu bence. Kimse Türk milletine bu davalardan dolay bedel ödetemez" dedi. Aksünger, "Yüce Divan kurulsaydı bakanlar olsun, Halkbank ve başka kamu kurumlarındaki bu konuyla ilgili hakkında iddia olan kişiler hakkında bir mahkeme kurulsaydı bugün buralarda bu eziyetler içerisinde olmayacaktık" diye konuştu. CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan da, ABD'deki dava sürecini yakından izlediklerini belirtti.
 
Bu davayla ilgili Türkiye’de bir yargı süreci olmadığını ve bazıları savcılıkta, bir kısmı da soruşturma komisyonunda takipsizliğe uğradığını belirten Aksünger, “Savunmanın şahitler konusundaki isteği gösteriyor ki, Türkiye demek ki dosyanın içindeki tutuklanma riskleri olan şahitleri gösterecekler. Figüran rolündeki isimlerden oluşan bir şahitler listesi olabilir. ABD, Türkiye’den bir takas isteyebilir, bu takas Türkiye ye bir bedel ödetecek” dedi. image
 
PRANGA İLE MAHKEME SALONUNDA
 
Geçen mayıs ayından bugüne birlikte ilk defa hakim karşısına çıkan Reza Zarrab, lacivert renkli Brooklyn Metropolitan Cezaevi (MDC) kıyafetleriyle duruşma salonuna getirilirken, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, haki renkli Manhattan’daki New York Metropolitan Cezaevi (MCC) kıyafeti giymişti. Her ikisinin de ayaklarında pranga vardı. Zarrab davasını kovuşturan savcı yardımcısı Michael Lockard ise duruşmaya yoğun kamu ilgisi bulunduğunu belirterek, sürecin makul olan yakın bir sürede başlaması gerektiğini söyledi
 
Şeffaf Gazete.com

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR