Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAHİ ELON MUSK BEŞTEPE SARAYINDA
DAHİ ELON MUSK BEŞTEPE SARAYINDA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünyanı9n 21.güçlü kişi olarak bilinen Space X şirketinin kurucusu Elon Musk'ı kabul etti.
8 Kasım 2017, 14:31

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünyanı9n 21.güçlü kişi olarak bilinen Space X şirketinin kurucusu Elon Musk'ı kabul etti.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.

Erdoğan ile Musk arasındaki görüşme saat 15:30'da başlaması bekleniyordu ancak ikili saat 16 sularında bir araya geldi..

Kabulde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X şirketinin kurucusu Elon Musk'ı kabul etti.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.
 
ELON MUSK KİMDİR?
 
Peki teknoloji dünyasının son günlerde en çok kişilerinden biri olan Elon Musk kimdir?.
 
image
 
46 yaşındaki Güney Afrika doğumlu iş adamı Elon Musk, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.
 
Kanada ve ABD vatandaşı iş adamı Musk, teknoloji ve uzay alanına yaptığı yatırımlarla tanınıyor.Musk, yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak biliniyor.
 
Forbes dergisinin hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da 21'inci sırada yer aldı.
 
Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.
 
İlk yatırımını babasından borç aldığı 28 bin dolarla henüz 24 yaşındayken yaptı.Zip2 adında bir yazılım geliştirdi.
 
Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista'ya sattı.
 
Bugün dünyada milyonlarca kişinin kullandığı çevrimiçi ödeme sistemi PayPal'ı kurdu.
 
Çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal'i oluşturdu.2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay'e sattı.
 
image
2040'a kadar Mars'ta koloni kurmak istiyor
2001 yılında Mars'ta sera kurarak, sebze-meyve yetiştirilmesini öngören "Mars Vahası" projesini geliştirdi. 2002 yılında da uzay araştırmaları teknolojileri geliştiren SpaceX şirketini kurdu. Burada uzaya gitmek için özel kullanıma açık roketler ve roket motorları geliştiriliyor.
Musk, insanların uzay uçuşlarının maliyetini 10'da birini indirmeyi kendine hedef belirlemiş bir isim. 2011 yılında, 10-20 yıl içerisinde Mart yüzeyine insan taşımacılığına başlamayı umduğunu söylemişti.
 
Ashlee Vance'ın Türkçe'ye de tercüme dilen Elon Musk biyografisine göre, Güney Afrika doğumlu iş adamı, Mars'ta 2040 yılına kadar 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istiyor.
 
Musk, Eylül 2016'ta Mars'ta koloni kurma planlarının detaylarını açıkladı. Mars'a insan taşıyacak bu roketin 10 milyar dolara mal olması ve en erken 2024 yılında kalkabilecek duruma gelmesi öngörülüyor.
 
Mark Zuckerberg ile yapay zeka konusunda tartışan Elon Musk yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Mark Zuckerberg'i ağır bir dille eleştiren Musk, Zuckerberg'e kendi işine bak demişti.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR