Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP İSTEDİĞİ HABERİ ALAMADI
CHP İSTEDİĞİ HABERİ ALAMADI
AYM, CHP 'nin 24 Haziran seçimleriyle ilgili 8 maddenin iptaline ilişkin başvurusunu esastan görüştü. AYM, CHP 'nin itirazlarını 15'e karşı 2 oyla reddetti.
31 Mayıs 2018, 19:22
 
Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) seçim yasasının güvenlikle ilgili bölümleri için iptal ve yürürlüğün durdurulması talebiyle ilgili olarak 29 başlık halinde itirazını değerlendirip, karar bağladı. AYM CHP’nin başvuruyu reddetti.
 
İPTALİ İSTENEN KRİTİK MADDELER
 
>> Aynı binada oturan seçmenlerin, hane bütünlükleri korunup, aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandıklara kaydedilmesi.
 
>> Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi, vali veya il seçim kurulu başkanının talepte bulunması halinde, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınması, sandık ve seçim bölgelerinin birleştirilmesi, seçmen listelerinin karma olarak düzenlenmesi
 
>> Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulalarının aynı zarfa konulması, seçmenin sandık bölgesine polis çağırabilmesi.
 
>> Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan ya da lekeli veya çizik olan zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması.
 
 Bülent Tezcan, Didem Arslan'ın sorularını yanıtladı.
 
Tezcan, "İttifak ile ilgili kısmı değil, seçim güvenliğini götürmüştük AYM'ye. Kesinlikle iptali gerekiyordu. İptaline karar vermemiş olması bizi şaşırttı. Anayasa'ya aykırı olmadığı kararı bizi şaşırttı. Seçim güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler. Siz kalkıp valilerin talimatı ile sandıkların taşınmasının önünü açarsanız bu serbest ve eşit seçimi ortadan kaldırır. Seçme hakkına aykırı düzenlemelerdir. Anayasa'nın ruhuna aykırıdır." dedi.
 
"SİYASİ BASKIYA KARŞI ANAYASA'YI SAVUNAMADILAR"
 
" Anayasa Mahkemesi 'nin bunları görememesi mümkün değil. Siyasi baskıya karşı Anayasa'yı savunamadılar." ifadesini kullanan Tezcan, seçim güvenliğine ilişkin alacakları önlemlere karşı ise, "Çok iyi bir teknik alt yapı oluşturduk. 153 bin seçmeni Doğu'ya taşıyorlar. Burada gözlemci sayısını 3 katına çıkartacağız. Sandıkların tamamını daha sıkı kontrol edeceğiz. Diğer siyasi partiler ile eş güdüm içerisinde çalışıyoruz. Sandıkları korumak bizim görevimiz." ifadesini kullandı.
 
HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş CNN Türk canlı yayınında AYM'nin CHP'nin başvurusunu reddetmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "Şunun altını çizerek söylüyorum Türkiye'de demokratik mekanizmaların ne kadar iyi olduğunu gösteren bir durumdur. CHP rahatsız olduğunu durumu AYM'ye götürdü ve red cevabını aldı. Beklediğim bir karardı" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR