Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAB OVASI'NDA HARİTA DEĞİŞTİ
GAB OVASI'NDA HARİTA DEĞİŞTİ
2019’un ilk günlerinde Suriye’nin İdlib kentinde Suriye Hükümeti karşıtı gruplar arasında başlayan çatışmalar artık son buldu. Bölgede silah sesleri sustu fakat hem haritalar hem etki alanları değişti.
9 Ocak 2019, 22:36

 

Soçi anlaşması ile Türkiye'nin ateşkes getirdiği İdlib'de Suriye Hükümeti muhalifi grupların son günlerde birbirleri ile çatışması ile başlayan süreç sona yaklaştı.

Tahrir el Şam Heyeti'nin 4 savaşçısının öldürülmesi ile başlayan ‘iç savaş' Tahrir el Şam Heyeti'nin İdlib'de üstünlük sağlaması ile sona erdi.

Dün ise Tahrir el Şam Heyeti'nin Ahrar el Şam grubu kontrolünde bulunan Gab Ovasına geniş çaplı bir saldırı başlattı. Saldırının ardından Ahrar el Şam grubunun kontrolündeki Arnabah, Sutuh-Deyr, Termila ve Sufuhun beldeleri Tahrir el Şam Heyeti'nin kontrolüne geçti.

Çatışmaların ardından daha önce Ahrar el Şam grubu elinde bulunan Gab Ovası bölgesindeki Turuncu alanın HTŞ kontrolüne girdiği görüldü.

Ahrar El Şam kalesini kaybetti Gab Ovası'nda harita değişti1

Çatışmaların ardından Gap Ovasında anlaşama imzalandı. Tahrir'i Şam ve Ahrar arsında imzalanan anlaşama göre;

- Ağır ve orta silahlar HTŞ'ye teslim edildi.

- Ahrar siyasi, Askeri ve idari olarak Gab ovasında fesh edildi.

- Bölge askeri olarak HTŞ'ye, idarî olarak Kurtuluş Hükümeti'ne devredildi.

- Savaşçılar nöbet noktalarında duracak

Hama'nın batı kırsalında bulunan ve Ahrar el Şam grubu'nun kalesi konumundaki bölgeye Tahrir el Şam Heyeti'nin girmesi ile Ahrar el Şam grubu feshedildi.

Ahrar El Şam kalesini kaybetti Gab Ovası'nda harita değişti2

GAB OVASI NEDEN ÖNEMLİ?

Gab Ovası, Suriye rejimi karşıtı muhaliflerin Lazkiye'ye yönelik saldırıları için stratejik bir noktada bulunuyor. 2015 yılının Mart ayında muhaliflerin kontrolüne geçen bölge o günden bu yana kritik bir öneme sahip.

Lazkiye, Rusya ve Suriye hükümet güçleri için de büyük bir önemi haiz bulunuyor. Suriye Hükümeti Lazkiye ve Tartus'ta tututunup savaşın sonunda "en kötü ihtimalle" Suriye'nin batısında bir kıyı devletine sahip olmayı amaçlarken, Rusya da hava operasyonlarını Suriye Hükümetinin güvenliğini sağlama stratejisi çerçevesinde belirliyor.


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İMAMOĞLU O YAYINA ÇIKMAMALI -S.Önkibar
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR