Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜ'DE YURT YAPIMI İÇİN AĞAÇ KATLİAMI
ODTÜ'DE YURT YAPIMI İÇİN AĞAÇ KATLİAMI
ODTÜ'de devam eden KYK direnişine polis şiddeti damga vurdu. Milletvekilleri dahil olmak üzere öğrencilere destek için gidenlerin içeri alınmadığı bildirildi. Kampüs içindeki ağaçlar da kesilmeye başlandı
8 Temmuz 2019, 22:40
 
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı 55 gündür direnen öğrenciler güne polis baskını ile uyandı.
 
Ormanlık alanda yapılacak yurt ve ağaçların kesilmesine karşı çıkan öğrenciler ablukaya alınırken ağaç kesimine de başlandı.
 
Kesine karşı çıkan ODTÜ öğrenciler polisi protesto etti.
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda polisin direnişi sonlandırmak için müdahale ettiğini duyurdu. Candan “Polis ODTÜ kavaklığa girmiş durumda ODTÜ’ye acil destek….” dedi.
 
Destek için ODTÜ’ye giden Milletvekili ve akademisyenler ise içeri alınmadı. Polisin ODTÜ’ye girmesinin ardından kavak ağaçlarının kesilmesi için kamyonlar da üniversite içine alındı.
 
image
 
BELEDİYEYE DE ENGEL
 
Ruhsatsız yurt inşaatını mühürlemek için gelen Çankaya Belediyesi ekipleri de ODTÜ'ye alınmadı. CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, belediye görevlilerini kendi aracına bindirerek içeri soktu. Belediye görevlilerinin yurdu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istediği ancak polisin “Rektörlükten haber bekliyoruz” diyerek buna izin vermediği bildirildi. CHP'li Taşçıer şunları söyledi:
 
‘'Çankaya Belediyesi görevlileri ODTÜ'de izinleri tamamlanmamış yapıyı denetlemek istiyor ancak atanmış rektör polise talimat vermiş almıyor. Kamu görevlilerini aracıma bindirdim ve tüm engellere rağmen ağaç katliamı yapılan alana getirdim. Ağaç kesimi tüm hızıyla sürüyor. Ruhsatsız alanın etrafı tellerle çevriliyor. Belediyenin kamu görevlilerine denetim izni verilmiyor. Tam hukuksuzluk her anlamda sürüyor! ODTÜ'de ruhsatsız bir inşaat var. Ağaçlar bir bir devriliyor. Çankaya Belediyesi denetim yapmak istiyor ancak polis Rektör'den talimat bekliyor. Polis yasayı uygulamıyor.”
 
image
 
ŞEKER: BÖYLE REKTÖR OLMAZ
 
CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise “Rektör kavaklık direnişine polisiyle saldırıyor ve ağaçları kökünden kestiriyor. Verşan Kök ve türevlerinden ODTÜ’ye rektör olmaz. Bu haykırışları duyabilmek, anlayabilmek için insan olmak yeterli. Bilim, insanlık, hukuk dışarıda” dedi. ODTÜ'de öğrencilerle birlikte olan CHP eski Milletvekili Aylin Nazlıaka ise “Sabahın 7'sinde bu polis ablukası neden? Katledilen her ağacın bir canlı olduğunu, orda yaşayan bitkilerin ve hayvanların da yok edildiğini görmeyen gözleri lanetle kınıyorum. ODTÜ Rektörü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokolde, ağaçlar kesilmeyecek, taşınacak yazıyor ama dinleyen yok ‘' dedi.
 
image
 
TAŞDELEN: KABUL EDİLEMEZ
 
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de yaşanan olaylar üzerine Twitter’dan iki mesaj attı. Taşdelen, “ODTÜ'de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no'lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan da bunlar alınmış değil.” açıklamasında bulunurken, belediye görevlilerinin denitim yapmak için kampüse sokulmamasıyla ilgili olarak “Bu tespitler üzerine denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri yani resmi kamu görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor. Arkadaşlarımız bilahare kampüse girebiliyor ve tespitlerini yapıyor. Bütün bu hukuksuzluklar kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR GECEDE 300 MÜLTECİ - Fatih Çekirge
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR